Tá by sa dokonca podľa čísiel agentúry FOCUS stala druhou najsilnejšou v krajine.
V ostatnom prieskume získali kotlebovci 11,7 %, čo je najvyššie číslo odkedy sa dostali do parlamentu. Podľa analytikov je za tým súčasná prezidentská kampaň, ale nepridáva tomu ani správanie súčasnej koalície, ktorá sa pri svojom vzniku nechala titulovať spojením „hrádza proti extrémizmu“. So znepokojením sleduje silnejúcich kotlebovcov priamy účastník Slovenského národného povstania Vladimír Strmeň.
V septembri 1942 po skončení školy narukoval do armády ako úplný elév. Mal vtedy len 17 rokov a priskoro musel dospieť. Po mínometnom útoku bol zranený a skončil v nemocnici, kde ho museli operovať. Navyše mu fašisti vypálili rodný dom a jeho matka s bratom to ledva prežili. S hrôzou preto bývalý partizán sleduje dianie na Slovensku a silnejúci náraz preferencií strany Kotlebu.
„Fašizmus bol porazený, ale pohrobkovia, tí ešte žijú. Ich starí otcovia a otcovia arizovali a boli príslušníkmi Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy, ktorí strieľali v Kremničke a Nemeckej. Ich vnukovia teraz volia Kotlebu,“ hovorí nahnevane Vladimír. Dodáva, že u nás ešte fašizmus je, neplazí sa, ale takto dvíhajú hlavy.
Pre sympatizantov ĽS-NS má jasný odkaz: „Môžu sa hanbiť za všetky obete, ktoré padli počas 2. svetovej vojny a na frontoch SNP. Ako keby nadarmo obetovali životy, a dnes sa majú zle?! Mali žiť vtedy, keď bola vojna, aby vedeli, čo je vojna, a nie teraz vo vojenských bagandžiach tuto pochodovať a ľuďom naháňať strach.“
Podľa slov pána Strmeňa je priamych účastníkov SNP už iba 127. „Keby vstali naši velitelia, nás by dokopali, že toto dovolíme. No čo my 90-roční ľudia už môžeme? Keby sme mali teraz 30 rokov, my by sme tie flinty našli a ukázali im, že sa môžu hanbiť!“ hovorí na adresu kotlebovcov a končí slovami: „Sme hanbou Európskej únie! Máme v parlamente fašistov a za to sa môžeme hanbiť pred celým svetom!“
V súčasnosti sa rieši zrušenie Ľudovej strany Naše Slovensko aj na Najvyššom súde. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár otvorene povedal, že „podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v SR“. Zároveň dodal, že Ľudová strana Naše Slovensko „ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR“. Súd o tomto podaní zatiaľ nerozhodol.
Sulík vs. Raši: Hádka o Kotlebovi
Podpredseda Smeru Richard Raši v diskusii Na telo obvinil šéfa SaS z rokovania s Kotlebom. „Opakovane sa stretávate s Kotlebom. Vaši kolegovia od vás odišli, lebo ste sa s ním stretávali,“ povedal Raši s tým, že si mal dohodovať vytvorenie povolebnej koalície proti Smeru.
Sulík to odmietol. „Ja som sa s Kotlebom stretol jeden jediný raz koncom roka 2009 alebo začiatkom roka 2010. To je všetko. Že sa nehanbíte rozprávať takéto hlúposti,“ oponoval. Raši nespomenul, že i sám Smer v ostatných mesiacoch rokoval s Kotlebom o podpore ich zákonov, napríklad o zmene voľby ústavných sudcov.
5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti
Jakub Drábik z Historického ústavu SAV:
1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť.
2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to tak vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), ako aj vonkajší (utečenci, islamisti) nepriatelia.
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov aj ich program sú plné „dekadentného moderného umenia“ a „nízkej úrovne kultúry“. Preto Kotleba zatvára divadlá. Tak ako všetci fašisti, ktorí sa dostali k moci.
4. Ak je fašizmus úspešný, nevyhnutne vedie ku genocíde a k odstraňovaniu neželaných skupín obyvateľstva. To môže byť založené na kultúrnom (taliansky fašizmus) alebo rasovom (nacizmus) princípe. Príkladom očisty národa vo fašistickom duchu bol holokaust. Kotlebovci neustále hovoria o nevyhnutnosti „odstrániť parazitov“, prípadne o „optimalizácii obyvateľstva“. Identickú rétoriku používali nacisti.
5. Fašizmus stavia na kritike (sčasti i oprávnenej) súčasného stavu. Ponúka však nezrealizovateľné a utopické riešenia, ktoré nemajú nič spoločné s ľudskosťou a so zdravým rozumom.