To znamená, že neodslúži celé funkčné obdobie. Informáciu priniesli tlačové agentúry DPA a AFP. Jeho odkaz obyvateľom v podobe listu odvysielali médiá po tom, čo Buteflika odovzdal oficiálne kandidačné dokumenty, hoci nie osobne. Líder v posolstve tiež vyhlásil, že v predčasných prezidentských voľbách sa už nebude uchádzať o znovuzvolenie. Buteflika dodal, že predčasné voľby zaručia hladké odovzdanie moci "za pokojných okolností a v atmosfére slobody aj transparentnosti". Alžírsky líder ešte uviedol, že termín predčasných prezidentských volieb určí "národná konferencia", ktorú zorganizuje.
Buteflika odovzdal v nedeľu oficiálne dokumenty potvrdzujúce, že sa bude uchádzať o zvolenie za prezidenta na piate funkčné obdobie, a to aj napriek masovým protestom proti jeho kroku. Alžírska štátna tlačová agentúra APS zverejnila už skôr Buteflikovo majetkové priznanie, ktoré je tiež formálnou podmienkou pre kandidovanie vo voľbách. Majú sa konať 18. apríla.
Celú nedeľu sa v alžírskych mestách konali protesty proti prezidentovmu plánu uchádzať sa už o piate obdobie vo funkcii a ľudia Butefliku vyzývali, aby odstúpil. Počty demonštrantov sa blížili k počtom z piatka 1. marca, keď protestujúci zaplnili centrum hlavného mesta Alžír - išlo o jeden z najmasovejších prejavov odporu, v Alžírsku zriedkavého, od povstaní takzvanej arabskej jari v roku 2011. Alžírske bezpečnostné sily použili vodné delo a slzotvorný plyn na rozohnanie študentov, ktorí protestovali proti Buteflikovi pri Ústavnej rade v Alžíri, kde kandidáti odovzdávajú kandidačné dokumenty.
Dokonca aj v Paríži a ďalších francúzskych mestách sa zišli tisíce protestujúcich. Buteflika (82) má už roky slabé zdravie a používa invalidný vozík. Jeho odporcovia tvrdia, že už nie je spôsobilý viesť krajinu a zdôvodňujú to nielen jeho slabým zdravím, ale aj chronickou korupciou a nedostatočnými ekonomickými reformami, ktoré by zmiernili vysokú nezamestnanosť. Tá presahuje medzi ľuďmi do 30 rokov 25 percent.