Už menej príjemné je toto obdobie pre alergikov, pre ktorých, naopak, sa začína najhoršia časť roka. Vzduch preplnený rôznymi peľmi spôsobuje kýchanie, smrkanie, slzenie očí a sťažené dýchanie. Podobné príznaky však má aj bežné prechladnutie. Kedy navštíviť obvodného lekára a kedy alergiológa?
Ak ešte nemáte diagnostikovanú peľovú alergiu, ale máte podozrenie, že by to tak mohlo byť, teraz je práve dobrý čas navštíviť odborníka. Hoci moderné testy na diagnostiku alergie je možné robiť celoročne, mimo sezóny je to predsa len vhodnejšie a jednoduchšie. „Ak máte príznaky náhleho kýchania či upchatého nosa, slzenia očí, kašľa, ktoré majú sezónny charakter, alebo sú viazané na pobyt v určitom prostredí, vaše kroky by mali smerovať do ambulancie alergiológa,“ radí Martin Lešťan, alergiológ z kliniky Alergo- imun.
Kožný test, takzvaný Prick test, je najrozšírenejšou metódou jednoduchého a bezpečného vyšetrenia, či telo alergicky reaguje na skúšanú látku. Vykonáva sa tak, že na vnútornú stranu predlaktia sa nanesú kvapky podozrivých alergénov a následne sa cez ne pichne ihličkou tak, aby sa narušila celistvosť pokožky a telo mohlo na alergén reagovať.
Ak je vyšetrovaný alergický na skúšanú látku, vytvorí sa v priebehu asi 20 minút v mieste vpichu svrbiaca začervenalá vyvýšenina - pupenec, ktorej priemer sa meria a porovná sa s „negatívnou kontrolou“. Tá sa robí rovnakým spôsobom, ale použije sa len roztok bez alergénu.
Peľová sezóna sa rozdeľuje na tri hlavné obdobia – kvitnutie drevín, trávy a bylín.
1. obdobie
Peľ sa vo vzduchu vyskytuje predovšetkým v jarnom období. Najčastejšie alergénne druhy zahŕňajú brezu, liesku, jelšu, topoľ, olivu, cyprus, dub, gaštan, brest, javor, vlašský orech.
2. obdobie
Prichádza neskôr, vrchol dosahuje v máji - júni a je najčastejšou príčinou peľovej alergie na celom svete. Trávy najčastejšie spájané s peľovou alergiou sú: timotejka, mätonoh, reznačka laločnatá, prstnatec, lipnica lúčna.
3. obdobie
Táto sezóna je v druhej polovici leta a na začiatku jesene. Z tejto skupiny rastlín produkuje pravdepodobne najagresívnejší peľ ambrózia, potom palina, mrlík, múrovník lekársky, skorocel.
Praktické rady pre peľových alergikov:
- Nejazdite v aute s otvorenými oknami.
- V peľovej sezóne používajte slnečné okuliare a pokrývku hlavy.
- Sušenie bielizne vonku nie je pre alergikov vhodné.
- Naučte sa, kedy počas dňa má váš alergén najvyššiu koncentráciu a podľa toho vetrajte – krátko a intenzívne.
- Počas noci nemajte otvorené okná, do okien používajte protipeľové sieťky.
- Vhodné sú aj kvalitné práčky vzduchu.
- Najvhodnejšie prechádzky sú po daždi.
- Pre alergikov je vhodný každoročný pobyt pri mori.