Samotná Baňa Nováky má byť definitívne zatvorená v roku 2027. To znamená, že takmer 3 500 zamestnancov by malo ostať bez roboty. V tomto roku firma prepustí takmer 300 baníkov. K ohrozeným patrí aj mechanik Maroš (55), ktorý v Novákoch robí už 33 rokov.
Takmer nikto z baníkov v Novákoch nechce hovoriť, čo bude ďalej. „Pracujem tu už 33 rokov. Ešte keď som chodil na učilište, tak som v bani praxoval. Jasné, že si prácu už nikde nenájdem,“ zamyslel sa Maroš a dodal: „Je to hrozné, ale nič s tým neurobíme.“ Rok 2018 priniesol pre Hornonitrianske bane Prievidza zmenu v rozhodnutí vlády o skrátení podpory pre výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia.
„Z organizačných dôvodov sme vlani museli prepustiť 26 zamestnancov. Za dva mesiace tohto roka ich ukončilo pracovný pomer 11, v marci by to malo byť ďalších 9,“ vysvetľuje hovorkyňa hornonitrianskych baní Adriana Siváková. Začiatkom roka dostali odbory oznámenie od zamestnávateľa v súvislosti so znižovaním stavov. „Momentálne ide väčšinou o technicko-hospodárskych pracovníkov. Týmto ľuďom sme ponúkli pomoc pri sociálnom zabezpečení,“ vysvetľuje predseda odborov Jozef Talian.
Podľa neho zamestnanci dostanú pri dohode päťnásobok platu a tí, ktorí sú v dôchodkovom veku, majú nárok na trojmesačnú výpovednú lehotu, štvornásobné odstupné a odchodné. „Momentálne sa prepúšťanie týka najmä tých, ktorí sú v dôchodkovom veku,“ doplnil Talian. Mechanik Maroš rovnako ako tisícky ďalších dúfa, že bude v bani pracovať čo najdlhšie. „Poctivo som robil pod zemou 10 rokov, až potom som prešiel na mechanika. Verím, že tu ešte zopár rokov ostanem a odtiaľto pôjdem na dôchodok,“ nádeja sa.
Hovorkyňa Siváková vidí ešte svetielko nádeje: „V prípade pozitívneho vývoja cenových relácií na trhu s elektrickou energiou, emisnými kvótami CO2, uhlím a ďalšími komoditami môže od roku 2024 pokračovať ťažba uhlia ďalej na plne komerčnej báze.“ V hornonitrianskych baniach pracuje 3 490 zamestnancov, z toho fára 1 824 baníkov.
Prevádzky Hornonitrianskych baní
- Handlová
- Nováky
- Cigeľ
- Čáry