Kto je najviac ohrozený?
Chrípka ako vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíriace ochorenie môže postihnúť kohokoľvek. Závažné problémy s ňou súvisiace (zápal priedušiek, zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín, zápal pľúc) sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku.
Komplikácie spojené s chrípkou často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb môžu spôsobiť až ohrozenie zdravia. Medzi vysoko rizikové osoby patria zdravotnícki pracovníci, tehotné ženy, ľudia s chronickými ochoreniami (srdcovo-cievne, pľúcne, metabolické) a osoby s oslabenou imunitou.
Koľko ľudí už zomrelo?
Daša Račková, Úrad verejného zdravotníctva
Od októbra 2018 (začiatok chrípkovej sezóny 2018/2019) do 4. marca 2019 bolo hlásených spolu 61 prípadov SARI (ťažké akútne respiračné ochorenie), z ktorých 22 sa skončilo úmrtím. Z 22 zosnulých bol vírus chrípky potvrdený u 15 osôb, z toho u 14 bol potvrdený vírus chrípky A Michigan, ktorý sa nachádza vo vakcíne proti chrípke na sezónu 2018/2019, a v jednom prípade šlo o vírus chrípky nešpecifikovaný.
Očkovaných je stále málo
Na Slovensku absolvuje očkovanie asi 5 % ľudí, pritom je hradené z verejného zdravotného poistenia. Organizmus si začína vytvárať ochranné protilátky proti vírusu chrípky asi po desiatich až štrnástich dňoch po očkovaní, ochrana trvá približne šesť mesiacov. Očkovacie látky proti chrípke dokážu vyvolať tvorbu ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku chrípky alebo zmierňujú príznaky.
1. Ochorenie treba vyležať a v liečbe sa riadiť podľa pokynov ošetrujúceho lekára.
2. V prípade predškolských zariadení je potrebné zo zákona vykonávať takzvaný „ranný filter“.
3. Pravidelné vetranie.
4. Časté umývanie rúk.
5. Nosenie rúška a dezinfekcia domácnosti.
6. Zvýšený príjem vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B-komplexu.
7. Očkovanie, ktoré by sme mali absolvovať v októbri, novembri.