N'Djamena sa k tomuto kroku odhodlala mesiac po tom, ako zo susednej Líbye vtrhla na územie Čadu kolóna vozidiel povstalcov zo Zväzu síl odporu (UFR). Informovala o tom agentúra DPA. Salah odôvodnil rozhodnutie o uzavretí hraníc so severným susedom počas televízneho prejavu tým, že "hranice s Líbyou sa stali územím, kde prebývajú pašeráci drog a zbraní, ale aj teroristi a rebeli".
Kolóna vozidiel UFR, ktorý sa snaží o zvrhnutie čadského prezidenta Idrissa Débyho, prenikla do Čadu cez líbyjskú hranicu ešte na začiatku februára. Jej postup však zastavilo francúzske letectvo, ktoré proti povstalcom zasiahlo na žiadosť ústrednej vlády.
UFR vznikol v januári 2009 spojením ôsmich povstaleckých skupín a v rámci čadskej občianskej vojny (2005-2010) sa s podporou susedného Sudánu zúčastnil na niekoľkých bitkách proti Débyho vláde, ktorá v konflikte nakoniec zvíťazila. Čad, obrovská a prevažne púštna krajina s viac ako 200 etnickými skupinami, zažíva od roku 1960, keď získal nezávislosť od Francúzska, opakované prevraty a krízy.
Idriss Déby sa stal prezidentom Čadu v roku 1990, pričom krajina prevzala počas jeho vlády vedúcu úlohu v boji proti džihádizmu v regióne Sahel. Čad je aj súčasťou západoafrickej koalície bojujúcej proti povstaniu džihádistickej skupiny Boko Haram a členom francúzskej aliancie G5 Sahel, ktorá zahŕňa aj Burkinu Faso, Mali, Mauritániu a Niger.