V dôsledku suchého minulého roka vyschla na Slovensku väčšina mokradí a poľných mlák, preto sa vzácne vtáky zhromaždili na jednom mieste na Senianskych rybníkoch. Zemplínčania si tak vychutnávajú neopakovateľné súmraky, keď sa tisíce žeriavov za hlasného trúbenia zlietavajú do jedného kŕdľa.
Odborníci na vtáky napočítali za posledné dni rekordných 12-tisíc žeriavov popolavých v Chránenom vtáčom území Senianske rybníky. V minulých rokoch ich počet nepresahoval 5-tisíc v jednom čase. Podľa slov Mateja Repela, ornitológa zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko, to má na svedomí aj minuloročné počasie.
„Sme svedkami veľmi teplej a suchej jari, preto žeriavy prileteli o čosi skôr. Vlani o takomto čase ešte bola zima. Taktiež máme za sebou extrémne suchý rok, keď vyschli takmer všetky mokrade na poliach a poľné mláky,” vysvetlil Repel s tým, že preto sa žeriavy koncentrujú na posledné útočiská. „Tie našli v našom Chránenom vtáčom území Senianske rybníky,“ vraví.
Milovníkom prírody radí, že nebeské divadlo môžu pozorovať najmä večer. „Počas dňa sa kŕmia na okolitých poliach. Najkrajšie a najlepšie je zažiť ich prílet na nocovisko pred súmrakom, kde sa všetkých 12-tisíc žeriavov pri ich typickom trúbení stretne na rybníkoch,” opísal Repel s tým, že vtáky u nás čerpajú silu na náročnú cestu do Fínska a ďalších baltických krajín.
Prílet žeriavov na Slovensko podľa odborníka znamená koniec zimy. „Keď sa u nás objavia, o týždeň či dva po nich už naozaj príde oteplenie a skutočná jar,” dodal.
Žeriav popolavý
- Hmotnosť: 3 - 6,1 kg
- Výška: 100 - 130 cm
- Rozpätie krídel: 1,8 - 2,4 m
- Sfarbenie: dosiva
- Obývajú rybníky s rozsiahlym rákosím, prípadne močiarovitým územím.
- Živia sa hmyzom, rastlinami, zrnom a hľuzami alebo korienkami.