Za všetkým treba hľadať historické súvislosti. Ak by naše hlavné mesto malo rodný list, určite by v ňom nechýbal rok 805 a spolu s nim názov Uratislaburgium, a to aj napriek tomu, že sa doteraz nevie, či naozaj patril dnešnej Bratislave. V soľnohradských letopisoch z roku 907 sa zase vyskytuje názov Brezalauspurch, neskôr aj Posonium, Istropolis či Prešporok.
Uratislaburgium, Brezalauspurch, Brezezburg, Preslavvaspurch alebo Bresburg. Všetky spomínané názvy majú pôvod v osobnom mene slovanského zakladateľa či majiteľa hradiska na vyvýšenine nad Dunajom. Mohol sa volať Braslav, prípadne Preslav a bádatelia predpokladajú, že bol členom významnej veľmožskej rodiny.
„S veľkou pravdepodobnosťou bolo na miestach, kde stojí Bratislavský hrad, vtedy keltské oppidum, čiže mesto. Názvy, ktoré sa udávajú pred Veľkou Moravou, počas nej a aj neskôr - sú relevantné, ale platia len pre danú dobu,“ uviedla etnologička Katarína Nádaská.
Zamotané dejiny
Postupne si hlavné mesto prešlo cez názov s pôvodom v gréčtine - Istropolis, čiže Mesto na Dunaji, známejší je však z čias Mateja Korvina. V rokoch 1830 až 1840 používali prívrženci Ľudovíta Štúra formy Břetislav a neskôr Břetislava. Keď potom kodifikovali slovenčinu, názov mesta sa zmenil na Braťislava.
Niektoré pramene uvádzajú, že koncom roku 1918 Bratislava niesla názov Wilsonovo mesto na počesť amerického prezidenta Wilsona. „Historicky najdlhší názov Bratislavy je po nemecky Pressburg a po maďarsky Pozsony. V čase rakúsko-uhorskej monarchie tu bolo veľa Nemcov a Maďarov, preto tie názvy. Slováci volali Bratislavu Prešporok,“ vysvetlila etnologička.
Rozpadom monarchie sa zmenil aj názov mesta. Od marca 1919 sa názov Prešporok zmenil na súčasné pomenovanie. „Bolo to rozhodnutie jazykovedcov, ktorí vychádzali z historických názvov, takže sa vrátili k dejinám, ale v modernom šate,” uzavrela Nádaská.
Viete, ako sa Bratislava volala kedysi?
Pozsony, Prešporok, Pressburg... Síce tu už nežijem, ale narodil som sa tu, tak tie názvy poznám.
„Blava“, ale nie, žartujem. Historické názvy neviem, keďže sme to v škole nebrali.