Tridsaťjedenročný pretekár, ktorý sa nekvalifikoval na svetový šampionát v Seefelde a ukončil kariéru, čelí podozreniam z dopingu a jeho sprostredkovania iným. Dürra prichytili pri užívaní krvného dopingu EPO už počas ZOH 2014 v Soči. Rakúsky reprezentant hral kľúčovú úlohu v medzinárodnej dopingovej sieti a práve jeho výpoveď naviedla vyšetrovateľov na nemeckého lekára Marka Schmidta. Ten údajne z Erfurtu zastrešoval celú organizáciu, ktorá poskytovala športovcom krvný doping.
Ako uviedla agentúra APA, Dürr mal užívať krvný doping niekoľko rokov až do súčasnosti. Podľa prokuratúry v Innsbrucku sa k dlhoročnému dopingu priznal, odmieta však, že za Schmidtom poslal ďalších športovcov. Televízia ARD informovala, že lekár označoval krv odobranú Dürrovi pod krycím menom "Lucky Luke".
Dürra označili za sprostredkovateľa ďalší aktéri dopingového škandálu Dominik Baldauf a Max Hauke. V rozhovore pre Kronen Zeitung uviedli, že im o Schmidtovi povedal v roku 2016. S krvným dopingom potom začali vlani v lete.
Rakúske a nemecké orgány vykonali počas nedávnych MS v severských disciplínach šestnásť razií a zatkli celkovo deväť ľudí, z toho päť bežcov na lyžiach. V utorok sa priznal k dopingu ďalší bežec z Estónska Algo Kärp, pridal sa k dvom krajanom Karelovi Tammjärvovi a Andreasovi Veerpalovi, ktorých zatkli priamo v dejisku MS. Škandál sa následne rozšíril aj do cyklistiky, Medzinárodná cyklistická únia (UCI) už suspendovala Rakúšanov Georga Preidlera a Stefana Denifla. Preidler v dôsledku škandálu dobrovoľne odišiel z tímu Groupama-FDJ. Menoslov previnilcov pravdepodobne nie je konečný.
Pretekári sa zrejme nevyhnú obvineniu zo športového podvodu, za ktorý im hrozí väzenie na tri roky. Podľa medializovaných správ Schmidta môžu stíhať aj za drogový delikt s maximálnou sadzbou desať rokov odňatia slobody.