Rôzne nebezpečné zvieratá majú vo svojich domácnostiach aj Slováci. Čo si myslia odborníci o chove exotických zvierat a prečo sú nebezpečné?
Presné štatistiky o chove exotických zvierat u nás úrady nemajú. „Každé exotické zviera môže byť určitým spôsobom nebezpečné, keďže na rozdiel od domácich zvierat neprešli domestikáciou, teda procesom zdomácnenia. Z toho dôvodu nie sú vhodné na chov v domoch či bytoch a je tam aj vyššia pravdepodobnosť zranenia,“ upozorňuje Zuzana Chalupová zo Zoo Bratislava.
Podľa odborníčky na mačkovité šelmy Yvety Iršovej okrem tigrov a levov sa na Slovensku chovajú pumy a rysy. „Už to však nie je tak ako v minulosti, keď mnohí ľudia chovali mačkovité šelmy, aby sa ukazovali,“ povedala Iršová. Ako doplnila, sprísnila sa legislatíva, na chov sa aj častejšie sťažujú susedia. Nebezpečný môže byť aj pes.
- môže zaútočiť, ak považuje majiteľa za ohrozeného
- poškrabanie a prípadný prenos infekcie
- škriabu silno, až do krvi
- hryzú, ich čeľusť je v porovnaní s telom veľmi silná
- majú veľkú silu v končatinách, väčšie jedince môžu bez problémov zlomiť končatinu
- jedovaté druhy uhryznutie
- škrtiče ohrozujú prisilným zovretím
- nebezpečné sú len jedovaté
- sú častým objektom fóbií, pri úteku môžu niekoho vystrašiť
Prirodzene platí, že čím väčší pes a papuľa, tým môže spôsobiť väčšie rany. Mála čivava nedokáže tak ublížiť ako veľké plemeno. Na končatinách a krku má človek relatívne veľké cievy dostupné pri uhryznutí aj stredne veľkým psom
Čo musíte urobiť, keď chcete chovať netradičné zviera
1. Pred kúpou si zistite, do akej kategórie CITES patrí váš budúci maznáčik. Pre každú kategóriu sú iné podmienky registrácie.
2. Ďalší krok je žiadosť o pridelenie evidenčného čísla. Ide vlastne o registráciu chovateľa. Každý chovateľ dostane pridelené registračné číslo. Registrácia je bezplatná. Tlačivo si môžete stiahnuť na stránke www.cites.sk. Vyplnené tlačivo zašlete na adresu: Štátna ochrana prírody SR, Vedecký orgán SR, Mlynská dolina 1, 811 04 Bratislava.
3. Naštudujte si všeobecne záväzné nariadenie o chove zvierat na území mesta v ktorom chcete chovať zviera. Toto nariadenie si určuje každé mesto individuálne.
4. Potom podávate žiadosť o vyjadrenie k chovu na krajskú veterinárnu a potravinovú správu. Do žiadosti uveďte, čo, kde a ako chcete chovať a dobré je priložiť kompletnú dokumentáciu miesta, kde budete zviera držať.
5. Ešte pred vydaním vyjadrenia veterinárnej správy vás navštívi jej pracovník na prvú kontrolu.
Tehotenstvo a divoké šelmy
Známa dvojica Rytmus (42) a jeho snúbenica Jasmina Alagič (29) nedávno oznámili, že spolu čakajú bábätko. O to viac prekvapila Jasminina fotografia s tigrom, ktorú zdieľala na sociálnej sieti. Nie je v jej stave nebezpečné približovať sa k exotickým šelmám?
„V tehotenstve sa netreba vyhýbať kontaktu so zvieratami. Určite by však nemala žena ísť ku chorému zvieraťu. A tak ako každý z nás, aj žena počas tehotenstva, by mala dbať na svoju bezpečnosť,“ myslí si Peter Krajkovič, gynekológ Sanatórium Helios.
Chov Šeliem je náročný na čas a financie
Keď ľudia nemajú na zviera čas, chodia do práce a venujú sa mu iba na večer či cez víkend, je to veľmi málo. Určite nikto taký by nemal chovať šelmy. Okrem času je to náročné na financie a každé milé mláďa vyrastie a potom môže nastať problém. Medzi levom a tigrom je veľký rozdiel.
Lev sa správa skôr ako psovitá šelma, rád sa hrá s loptou, je spoločenský, túli sa. Žije vo svorkách. Toto tiger nerobí, ten je skôr tvrdohlavý. Aj v prírode je samotár. Veľká šelma môže človeku ublížiť aj nechtiac pri hre. Stále to zostane šelma ktorej nemôžete veriť. Hlavne sa im neotočiť chrbtom a neutekať. Mohlo by to spustiť jeho inštinkty.
Pozor na besnotu
Aj pri menšom uhryznutí je nutné zistiť majiteľa a skontrolovať, či je pes očkovaný proti besnote. Ak očkovaný nie je alebo to bol neznámy pes, poranený by mal ísť na pozorovanie na infekčné oddelenie a o postupe rozhodne lekár.