Aj keď ide o ich prvotiny, už teraz sa ukazuje, akí sú zruční. Tých najšikovnejších čaká štedrá budúcnosť. Za ručné výrobky z voňavého prírodného materiálu si už dnes môžu zarobiť aj niekoľko tisíc eur mesačne.
Na Deň remesiel, ktorý Stredná odborná škola drevárska vo Vranove nad Topľou hostila už po siedmy raz, sa prišli pozrieť húfy žiakov a nadšencov. Niet sa čomu čudovať, veď svoje umenie sem prišlo ukázať až 38 majstrov remeselníkov z celého kraja. A hoci podľa riaditeľa školy Igora Šestáka na mladých talentoch je ešte poznať, že s remeslom začínajú, talent a šikovnosť z nich priam sršia.
Spoľahnúť sa môžu aj na pomoc dospelých majstrov. „Ale o tom to je, starší odovzdávajú mladším generáciám skúsenosti, zručnosti a vedomosti. Každý rok tu objavujeme nové talenty,“ uviedol Šesták.
Víťazi nezaháľali
Najzručnejším drevárom juniorom sa stal Benjamín Gajdoš (13), žiak základnej školy z obce Bystré, so svojimi pomôckami do kuchyne. „Strúhal a dokončoval som ich spolu päť dní. Najťažšie bolo urobiť práve lyžice a varešky, vyformovanie tvarov vyžadovalo veľa pozornosti a trpezlivosti,“ prezradil Benjamín s tým, že práce sa tentoraz zaobišli bez zranení, ku ktorým pri výrobe často dochádza.
Skupinoví víťazi sa presadili s kolekciou drevených doplnkov do jedálne - umelecká tácka, držiak na zákusky a hodiny. Najprácnejšie sa tvorila práve tácka, ktorej vdýchol život Marek Goroľ (16). „Pracoval som na nej celý týždeň. Rezbárstvo ma baví už od detstva, rozhodne sa tomu chcem venovať aj po skončení školy,“ uviedol.
Špeciálnu cenu poroty získal aj Tomáš Lehét (15) s drevenými podtáckami a držiakom na vínovú fľašu s pohármi, ktorý vystrúhal za tri dni. „Bolo to dosť komplikované, pretože všetky rozmery museli byť úplne presné, aby to nakoniec do seba všetko zapasovalo. Inak by ten držiak nevedel fľašu či poháre pevne udržať. Táto práca ma veľmi baví,“ povedal zanietene mladý remeselník Tomáš.
Rady od skúsenejších
Svoje diela pred budovou školy hrdo predstavil aj absolvent školy Samuel Suchý (23), ktorý už niekoľko mesiacov pracuje na drevenom betleheme. „Aj v rezbárčine je dnes šanca uplatnenia, ale človek potrebuje byť šikovný. Musí vedieť urobiť si reklamu, aby ľudia o ňom vedeli. Jedna vec je výrobok urobiť, druhá zase predať,“ hovorí Samuel z praxe. Svojim mladším kolegom radí, že je lepšie sa zamerať na určitý typ výrobkov a v tom sa zdokonaľovať. „Šikovní rezbári si z mojich skúseností vedia zarobiť 2- až 3-tisíc eur mesačne, tí najlepší ešte aj viac,“ dodal.