Ana sa Najskôr zamilovala do Valtera Kramára (52) a až následne do varenia. Aj napriek tomu, že sa usadila v odľahlom kúte Slovinských Álp, dnes je držiteľkou prestížneho gastro ocenenia- Michelinovej hviezdy a je najlepšou kuchárkou za rok 2017. Okrem vedenia svojej prestížnej reštaurácie, prednáša po celom svete. Do Popradu priletela z Madridu a pridviedla tu aj celým svojím tímom umenie vysokej gastronómie.
Šikovná Ana pochádza zo Slovinského kraja Kobarit, do ktorého je odvšadiaľ ďaleko. Ich reštaurácia s dlhou tradíciou Hiša Franko (Franková chyža) je medzi horami. Vlastnili ju rodičia manžela, no vždy to bolo len o ťažkom prežití.
„Neviem čo sa vo mne zlomilo, ale keď som videla tú malebnú reštauráciu s farmou, ktorá bola tesne pred zavretím, rozhodla som sa, že ju postavím na nohy. Problém bol s hosťami, ale aj so zásobovaním. Dodávatelia neboli ochotní jazdiť dlhé kilometre len kvôli jednej reštaurácii. Tak som ja obehla celé široké okolie a zistila som, že sa tu vlastne všetko dopestuje a dochová, no kvôli byrokratickým potvrdeniam to farmári nemôžu ďalej predávať. Založili sme v jednej našej dedine spoločenstvo, cez ktoré sme to všetko vyriešili. Dnes sme úplne nezávislí, používame výhradne naše suroviny. Tomu sme prispôsobili aj náš jedálny lístok. Ľudia tu už nechodia len jesť, ale myslím si, že aj za celkovou atmosférou. Lebo jedlo a víno je u nás explózia emócií,“ vraví špičková svetová kuchárka
Dnes je jej kuchyňa tak vyhľadávaná, že sa tam treba objednávať aj dva mesiace dopredu. Pritom od Ľubľany alebo od prvého väčšieho mesta v Rakúsku je vzdialená dve hodiny autom. Hostia tam chodia špeciálne kvôli reštaurácii Hiša Franko, ktorú zdobia Michelinovské hviezdy a nádherné výhľady na Mediteránsku terasu. Kapacita reštaurácie je 42 miest a denne sa v nej vystrieda asi 60 až 80 hostí, o ktorých sa stará dvadsať kuchárov. Personál je mladý a pochádza z celého sveta.
V Poprade Ana predviedla svoje umenie zo surovín, ktoré si sama priniesla, ale vyskúšala aj podtatranských farmárov. Prišli s ňou aj jej mladí pomocníci, Ines z Portugalska, Felix zo Švédska, Marta z Talianska, Máša z Chorvátska a Anina pravá ruka, Leonardo z Kolumbie. „Naša reštaurácia nie je v strede rušného veľkého mesta, ani v nijakom vychytenom turistickom stredisku. Aj napriek tomu tam chodia ľudia, ktorí chcú zažiť gastronomický zážitok. A dokonca nás aj medzinárodne ocenili. U nás nikdy nebola gastronómia súčasťou našej kultúry, napríklad ako vo Francúzsku, alebo Taliansku. Teraz sa snažíme to meniť. U vás na Slovensku je situácia zrejme podobná. Takže začiatky boli veľmi ťažké a prvých 5 rokov to bola kríza za krízou ale z nastúpenej cesty sme nezišli a výsledok sa dostavil,“ prezradila Ana Roš.
Menu v Poprade
Ako predjedlo sa podávalo kapučíno s orechami a silná bryndza s koriandrom. Následoval pampúšik –viňo- z morských rias vo vnútri s ustricou a syrom. Potom prišiel príbeh obyčajného zemiaku -čampa - vypestovaného v horách. Ten bol podávaný na otava, čo je najvoňavejšie a najvýživnejšie seno. Obalený bol v kruste zo zeminy a slamy a takto bol upečený a podávaný. K nemu bol a príloha silne vykvasený aromatický syr ricotta. Potom prišiel na rad pstruh s domáceho chovu, jemne pripravený na pare podávaný v srvátke. Ku všetkému bol domáci chlieb, ktorý kvasil 36 hodín. Ako dezert bola zmrzlina s kyslého mlieka.