Mafia zapustila na Slovensku korene krátko po revolúcii v roku 1989. Podhubie sa rozrástlo najmä pre nepripravenosť politikov a najmä orgánov činných v trestnom konaní. Po Novembri 1989 prišli do bývalého Československa špičkoví protikorupční a protizločineckí špecialisti z americkej FBI, aby sudcom, prokurátorom a šéfom polície vysvetľovali praktiky mafie. Informácie o mafiánoch podvodníkoch, vytváraní a rozširovaní zločineckých skupín, ktoré boli spracované aj písomne, však nepadli na úrodnú pôdu. Keď sa reportér Nového Času - v čase rozmáhajúceho sa veľkého podvodu - opýtal policajného funkcionára na východnom Slovensku, prečo polícia včas nezasiahla proti podozrivým z mega podvodov v Košiciach, odpoveďou bolo pokrčenie pliec a veta: "Nikto nepodal trestné oznámenie..." dodal policajt.
Ako sa zrodil mafiánsky gang pápayovcov? Boss Tibor Pápay, ktorý sa z väzenia dostal po Havlovej amnestii, bol mimoriadne brutálny. Mnohí sa ho báli. "Stačilo, aby sa na neho a jeho kamarátov zle pozrel a už bola bitka, kopance...," spomína bývalý policajt.
Mafiánstvo zlákalo mladých ľudí. Všetci chceli mať autá, pekné baby, veľa peňazí a mafiáni ich mali. Všetci chceli byť hrubokrkí a tak posilňovne praskali vo švíkoch. Kto bol neduživý, mohol mafiánom pomáhať radami, tipérstvom alebo protivníkom podpaľovať autá.
Slovensku v súperení so zločinom poškodili aj vojny policajtov, v pozadí ktorých stál väčšinou zápas o vysoké platy na vedúcich postoch. Na súperenie doplatili viacerí odborníci. Niektorí prešli do advokácie, iní zatrpnuto sedia doma a užívajú si vysoké dôchodky.
Okrem pápayovcov na juhu Slovenska sa zločinecké skupiny rozmohli najmä na strednom Slovensku, v Bratislave a okolí, na Hornej Nitre, na Spiši, v Košiciach, v okolí Michaloviec a Trebišova, Žiliny. Súčasne k nám prenikli mafiáni spoza hraníc, najmä z Ukrajiny a Maďarska. Boj o mafiánske ovládnutie Slovenska priniesol vraždy silných mužov podsvetia. Pozadie viacerých vrážd polícia odhaľuje až v tomto období. Desiatky vrážd, najmä bielych koní, spáchaným mafiánskym spôsobom, čaká na objasnenie.
Za ojedinelý výkrik treba považovať streľbu v bratislavskej Devínskej Novej Vsi koncom augusta 2010. Zomrelo pri ňom osem ľudí, vrátane strelca Ľubomíra Harvana († 48), pätnásť ľudí bolo zranených.
Vražda členov gangu pápayovcov je ojedinelá v počte naraz zavraždených desiatich členov jedného gangu. Na podrobnosti a objednávateľa verejnosť dodnes čaká.