HIV však nie je jediné civilizačné ochorenie, ktorému vedci doslova vyhlásili vojnu a na ktorého porážke pracujú. Na ktoré choroby hľadajú liek a v akom štádiu sú?
Len pred niekoľkými dňami titulky novín na celom svete zaplavili informácie o úspechu britských vedcov a je to tu opäť! Univerzita Heinricha Heineho v nemeckom Düsseldorfe ohlásila, že u pacienta nezaznamenávajú vírus HIV.
Nemenovaný muž v rámci liečby rakoviny absolvoval transplantáciu kmeňových buniek od donora so vzácnou genetickou mutáciou, ktorá je imúnna proti niektorým formám HIV. Zatiaľ nie je isté, či sa ochorenia zbavil natrvalo, keďže lieky na potláčanie vírusu vysadil iba pred tri a pol mesiacom.
Krvný test môže byť do roku 2025
Alzheimer je zákerný, pretože často sa diagnostikuje príliš neskoro. Vedci z Nemeckého centra pre neurodegeneratívne ochorenia pracujú na tom, aby vyvinuli spoľahlivý krvný test. Chorobu by mal preukázať 16 rokov pred tým, ako pacient začne strácať pamäť. Len ak sa alzheimer rozpozná zavčasu, dá sa liečiť vhodnými liekmi. Optimistické predstavy sú také, že vedci budú blízko v roku 2025.
Bunky majú tvoriť nadbytočný inzulín
Vedci sa usilujú z kmeňových buniek získať bunky, ktoré produkujú inzulín. Vďaka tomu by telo malo mať nadbytočnú dávku inzulínu. Je to však len hudba budúcnosti. „Robíme veľmi veľké pokroky pri inzulínovej terapii, ktorá uľahčuje liečbu,“ tvrdí Baptist Gallwitz z Nemeckej spoločnosti pre diabetes.
Vyvinuli protilátku proti záchvatom
Aj pri boji s týmto autoimunitným ochorením sa využívajú kmeňové bunky. Lenže dosiaľ známa terapia nepôsobí priamo na ochorenie, len na jeho ťažké vedľajšie účinky. „Máme však novú terapiu protilátok, ktoré napadajú imunitne aktívne bunky a bránia záchvatom,“ hovorí nemecký neurológ Peter Berlit. Zatiaľ nie je známe, ako dlho by takáto terapia účinkovala.
Už každý druhý pacient vyhrá svoj boj
Vedci stále prichádzajú na nové sľubné terapie, ale zatiaľ dokážu predovšetkým pacientom predlžovať život. Zo smrteľného ochorenia sa tak stáva chronické ochorenie, s ktorým pacienti dokážu žiť veľa rokov. Terajší stav je taký, že každý druhý pacient sa uzdraví. Nové terapie kladú dôraz na genetické prehliadky a cielené ošetrenie tumoru. Lekári čiastočne dokážu pozmeniť imunitný systém tak, aby okamžite zasiahol ochorenie a bojoval proti nemu.