Táto milovníčky stolnej hry Othello obyčajne vstáva o šiestej ráno a rada sa zaoberá matematikou. Oficiálne zástupcovia Guinnessovej knihy rekordov pani Tanakaovú o zápise informovali v opatrovateľskom dome vo Fukuoke, kde stará dáma žije. Oslavy sa zúčastnili aj jej príbuzní a starosta. Hra Othello sa hrá s kamenňmi z jednej strany čiernymi a z druhej bielymi. Je inšpirovaná Shakespearovou hrou o melechovi Othellovi a "mužovi dvoch tvárí" Jagovi. V Japonsku je hra, pri ktorej sa kamene otáčajú a stávajú sa kameňmi protihráča, populárna a turnaje prenáša televízia.
Pani Tanakaová sa narodila 2. januára 1903 ako predposledná z ôsmich súrodencov. V 19 rokoch sa vydala za Hideo Tanakau. Mali štyri vlastné a jedno adoptované dieťa. Pred ňou bola najstarším človekom Čijó Mijaková tiež z Japonska. Zomrela vlani v júli vo veku 117 rokov. Japonci sú známi dlhovekosťou a dominujú zoznamu najstarších ľudí sveta, napísala agentúra AP. Aj keď aj medzi Japoncami pribúda vplyvom zmien jedálnička obéznych ľudí, stále je ich skôr menej. V japonskej kuchyni prevládajú ryby, ryža, zelenina a ďalšie nízkotučné potraviny.
V krajine sa pestuje úcta k starobe, ľudia si zachovávajú aktivitu a cíti sa byť užitoční, aj keď prekročí osemdesiatku. Tanakaová je síce momentálne najstarším človekom sveta, ale ak sa má stať vôbec najstaršou žijúcou osobou histórie, musí prekonať Francúzku Jeanne Calmentovou, ktorá sa dožila 122 rokov. To, kto je teraz najstarším mužom planéty, personál Guinnessovej knihy rekordov zisťuje. Do januára ním bol Japonec masáž Nonaka z ostrova Hokkaidó, ale zomrel v januári vo veku 113 rokov.