Pri útoku zahynul jeden policajt. Zranenia pri ňom utrpelo niekoľko zdravotníkov, informovala agentúra AP. Bezpečnostné sily útok odrazili, pričom zranili jedného z jeho aktérov.
AP spresnila, že útok sa odohral v sobotu v skorých ranných hodinách v meste Butembo. Centrum, ktoré bolo terčom útoku, pritom znovuotvorili pred necelým týždňom. Poskytovanie služieb v tomto centre i v celom meste jeho prevádzkovateľ - organizácia Lekári bez hraníc - prerušil po útoku z konca februára.
Po dnešnom útoku centrum zostalo otvorené a o niekoľko hodín neskôr tam na návštevu prišiel generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Šéf WHO útok rozhodne odsúdil, ale lekárov a zdravotnícky personál vyzval, aby pokračovali v boji proti epidémii eboly.
Súčasná epidémia eboly, ktorá prepukla vlani v auguste, je druhou najhoršou od roku 1976, keď vo vtedajšom Kongu prvýkrát objavili vírus tejto vysoko nákazlivej choroby. Predpokladá sa, že doposiaľ jej podľahlo najmenej 551 ľudí a viac ako 300 sa nakazilo.
Na východe KDR sú aktívne desiatky ozbrojených skupín. Niektoré z nich umožňujú zdravotníkom, aby obyvateľstvo očkovali proti ebole a monitorovali kontakty infikovaných ľudí. Ich súhlasu však predchádzali náročné rokovania.
Problémom je tiež, že obyvatelia v niektorých oblastiach zasiahnutých počas prvej epidémie eboly sú k zdravotníkom veľmi nedôverčiví a odmietajú ich nariadenia či odporúčania, a to obzvlášť v súvislosti s pohrebnými obradmi, čo je nesmierne citlivá záležitosť. Ako je známe, ebola sa šíri prostredníctvom priameho telesného kontaktu s chorými (aj mŕtvymi) osobami či živočíchmi alebo prostredníctvom kontaktu s ich krvou alebo inými telovými tekutinami, a to aj ak sa nachádzajú na oblečení alebo iných predmetoch.