Podľa pozorovateľov počas volieb dochádzalo k porušovaniu volebného zákona i násilnostiam - vrátane vrážd.
Agentúra AP informovala, že na viacerých miestach boli zaznamenané prípady kupovania voličských hlasov. Napríklad v štáte Kano za hlas odovzdaný určenému kandidátovi vyplácali voličom po 100 nairov (28 centov). Boli aj prípady, keď volič dostal výmenou za svoj hlas mydlo.
Pozorovatelia a zástupcovia miestnych úradov hlásili aj vraždy - najmenej siedmich ľudí -, či iné násilnosti. Neznáme osoby napríklad vypálili v štátoch Benue a Ebonyi viacero objektov, ktoré slúžili ako volebné miestnosti alebo sklady tlačív a ďalších potrieb pre voľby.
Organizácia Situation Room, ktorá monitorovala priebeh volieb, informovala v sobotu večer vo svojom vyhlásení, že účasť na voľbách bola nízka. Objasnila to apatiou voličov po nedávnych prezidentských a parlamentných voľbách. Dodala, že ďalším faktorom, ktorý voličov odradil, bolo rozmiestnenie vojakov a príslušníkov bezpečnostných zložiek v okolí volebných okrskov, čo vyvolalo obavy o nezávislosť hlasovania.
Iná pozorovateľská skupina - YIAGA Africa - odsúdila prípady zastrašovania voličov, ku ktorým sa uchýlili vojaci v niektorých zo štátov Nigérie.
Nigéria má 190 miliónov obyvateľov a pomerne slabú infraštruktúru, čo spôsobilo problémy s logistickým zabezpečením hlasovania, a to nielen v dnešných voľbách guvernérov, ale aj v nedávnych prezidentských a parlamentných voľbách. Tie boli pre problémy s doručením hlasovacích lístkov a volebných materiálov o týždeň odložené a konali sa 23. februára.