Žiaľ, po krátkom čase sa odhalila krutá pravda o rozsahu ďalšieho z obrovských nešťastí - vrak lietadla a ohorené trosky našli, nádej na prežitie nemal nikto. Stroj pritom viezol ľudí z celého sveta - žiaľ, medzi cestujúcimi 33 národností boli aj štyria Slováci.
Lietadlo, ktoré smerovalo z Addis Abeby do Nairobi, sa zrútilo v nedeľu o 8.44 hod. miestneho času asi 50 km na juh od metropoly Etiópie. Išlo o stroj typu Boeing 737 Max-8, patriaci spoločnosti Ethiopian Airlines.
Matka s deťmi aj pracovníčka charity
Na palube bolo 8 členov posádky a 149 pasažierov. Najviac domácich, ale napríklad aj 18 Kanaďanov a 8 Číňanov. V rôznorodom zložení obetí sa, žiaľ, ocitli aj 4 Slováci - Martin Hrnko, Michala Hrnková a Blanka Hrnková, syn, dcéra a manželka slovenského poslanca Antona Hrnka. Štvrtou Slovenkou bola Danica Olexová, ktorá cestovala do Kene ako pracovníčka charitatívnej organizácie, novinárka a podľa všetkého nebola súčasťou skupiny Hrnkovcov.
Informáciu o tragickej strate potvrdil poslanec za SNS na svojom profile na sociálnej sieti slovami: „S hlbokým smútkom oznamujem, že moja drahá manželka Blanka, syn Martin a dcéra Michala zahynuli počas leteckej katastrofy v Addis Abebe dnes v ranných hodinách. Kto ste ich poznali, venujte im tichú spomienku.“
„Predstavitelia našich diplomatických misií v Etiópii a Keni, ako aj naša diplomatická služba v Bratislave pristupujú k tejto tragédii s plným nasadením a v súlade s konzulárnou praxou,“ uviedol tlačový odbor rezortu.
Pilot hlásil problémy
Vyšetrovanie sa ešte len rozbieha. Odborníci však už pripomínajú, že rovnaký najnovší model boeingu uvedený v roku 2016 patriaci spoločnosti Lion Air sa zrútil vlani v októbri v Indonézii a takisto pri ňom zahynuli všetci na palube.
Výkonný riaditeľ aeroliniek Tewolde GebreMariam bol jedným z prvých na mieste nešťastia. V zemi je vidno obrovský kráter po tom, ako tam stroj vletel. „Tragédia sa nás všetkých hlboko dotkla,“ uviedol okrem kondolencií rodinám pozostalých v prvom vyhlásení. Neskôr spresnil, že pilot bol kenskej národnosti a pred prerušením spojenia s vežou avizoval technické problémy a žiadal o možnosť vrátiť sa na letisko v Addis Abebe.
Medzi obeťami boli 4 Slováci:
Manželka
Vyštudovaná právnička v minulosti pôsobila vo vedení súkromnej spoločnosti - Ústave vzdelávania na Slovensku, s. r. o., neskôr sa venovala investičnej a realitnej spoločnosti ATLAS, ktorá pôsobila v Bratislavskom kraji. Na politických akciách sa s manželom neukazovala.
Syn
Nadšenec fotografovania a cestovania, ktoré sa stalo aj jeho povolaním v cestovke Bubo Travel. Obľuboval cesty do južnej Afriky. Martin sa na internete neprezentoval fotkami seba, zverejňoval radšej obrázky afrických zvierat, krásu vedel nájsť aj vo vyprahnutej africkej savane.
Dcéra
S rodičmi žila v Stupave. Po maturite na Gymnáziu Bilíkova v Bratislave absolvovala magisterské štúdium na Univerzite Komenského na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky v hlavnom meste. Neskôr sa zamestnala v úspešnom Štúdiu 727, venovala sa grafike a animáciám.
Projektová manažérka projektu Dobrá novina, venovala sa aktivitám v Keni zameraným na vzdelávanie a budovanie školskej infraštruktúry. V čase nešťastia mierila za prácou a nie je jasné, či vôbec vedela o tom, že na palube okrem nej sedia ďalší traja Slováci.