Dlho sa rozhodovala medzi profesiou učiteľky a cukrárky, až napokon dospela k poznaniu, že v pohode zvládne obe. Učí teda na základnej škole a popritom sa chystá otvoriť vlastnú cukráreň. Sladkosti nielenže predáva na trhu, ale neraz nimi obdarí aj svojich žiakov.
Matematika a pečenie - na prvý pohľad dva nezlučiteľné pojmy, no v prípade učiteľky Heleny sa parádne dopĺňajú. Dokáže ich robiť súbežne, pričom jej prinášajú pravú nefalšovanú radosť. „Zistila som, že matematiku využívam hlavne pri pečení, a to učím aj mojich žiakov. Práve preberáme priamu úmeru a príklady s receptmi sú na to ako stvorené,“ hovorí s úsmevom Helena.
Od matematiky ku koláčom
Hoci sympatická Bratislavčanka inklinovala k pečeniu odmalička, najskôr ju zlákalo učiteľstvo. Päť rokov vyučovala na bilingválnom gymnáziu matematiku a vďaka tomu sa výborne naučila po taliansky.
„Bola som rok v Taliansku so štipendiom, a keď som sa vrátila späť, tak som učila ešte 3 roky,“ podotkla Helena, ktorá vďaka taliančine zistila, že nie je problém urobiť dobrý koláč aj z mála ingrediencií. „Inšpirovala som sa francúzskymi a ruskými cukrármi, ktorí používajú kvalitné ingrediencie a koláče sú potom naozaj výborné,“ prezradila cukrárka a matematička.
Hoci chcela učiteľstvo zavesiť na klinec, predsa sa opäť postavila za školskú katedru. Na Základnej škole Žitavská vo Vrakuni robí triednu učiteľku štvrtáčikom a zároveň vyučuje matematiku na druhom stupni. A ako sa jej darí zvládať dve odlišné profesie? Pre energickú ženu to nie je žiadny problém.
„Pre mňa je to spestrenie, keď môžem niečo upiecť aj mojim žiakom,“ usmieva sa Helena. Dodáva, že kuchynské tajomstvá prezradila aj žiakom. „Piekli tu aj oni. Dala som im recept, rozdelila som ich do skupín a sami si pripravili cesto a upiekli. Bola som iba dozor,“ nešetrí chválou na svoju triedu. Podľa nej to deti skutočne baví a takéto „učenie“ by privítali aj častejšie. „Niekoľkokrát sa ma už pýtali, kedy si budú môcť prísť niečo upiecť,“ dodáva s úsmevom.
Baroková cukráreň
Hoci o vlastnej cukrárni donedávna iba snívala, jej sny sa pomaličky začínajú meniť na realitu. „Trvalo mi dlhý čas, kým som prešla celým procesom, získala povolenia a našla vhodný priestor. Pomohla mi aj rodina a naozaj to stálo za to,“ priznáva s úsmevom matematička.
A prečo názov Ateliér Biely Baroque? Na to má sympatická hnedovláska jednoznačnú odpoveď. Najlepšie koláče podľa nej pochádzajú priamo z Francúzska a pre túto krajinu je barok typický. „Moja cukráreň je zároveň ateliérom, pretože v nej okrem foriem na pečenie nájdete aj štetce, ktoré používam pri zdobení,“ povedala Helena.