Obe strany hovoria o pokroku, konečnú dohodu ale zatiaľ nedosiahli, uviedla agentúra AP. Termín ďalšieho pojednávania zatiaľ nie je známy. Takmer dvojtýždňové rozhovory skončili dvoma návrhmi dohody, ktorá sa má týkať "časového rámca stiahnutia (amerických vojsk z Afganistanu) a účinných protiteroristických opatrení. Na Twitteri to uviedol americký vyslanec pre Afganistan Zalmay Khalilzad, ktorý teraz pôjde návrhy konzultovať s americkou administratívou a zrejme aj s afganskou vládou, s ktorou Taliban odmieta viesť priame rokovania.
"Podmienky pre mier sa zlepšili," napísal Khalilzad. "Je zrejmé, že všetky strany chcú ukončiť vojnu. Napriek prielomom a pádom postupujeme vpred a robíme reálne pokroky." Taliban urobil vlastné vyhlásenie, ktoré podobne hovorí, že "sa dosiahol pokrok" ako v záležitosti stiahnutie zahraničných vojsk, rovnako tak protiteroristických garancií. Zdôraznil však, že dohoda o prímerí uzatvorená nebola a rovnako, že hnutie naďalej odmieta rokovať s vládou v Kábule. Vyhlásenie prišlo v rovnaký deň, keď bojovníci Talibanu zabili na západe krajiny 20 vládnych vojakov. Nálet afganského letectva naopak usmrtil sedem členov Talibanu vrátane veliteľa.
Podľa nemenovaného účastníka rozhovorov za hnutie Taliban je teraz hlavnou príčinou nezhôd dátum odchodu amerických vojsk z krajiny. Hnutie požaduje ich odchod do troch až piatich mesiacov, zatiaľ čo americká strana hovorí, že stiahnutie bude trvať 18 mesiacov až dva roky. Problematickým bodom rokovania zostáva tiež požiadavka Američanov, aby Taliban garantoval, že Afganistan už nikdy nebude hostiť teroristov, ktorí by odtiaľ mohli zosnovat útok proti Spojeným štátom.
Podľa AP sa v Afganistane údajne skrýva nástupca Usámu bin Ládina na čele teroristickej organizácie al-Kájda Ajmán Zavahrí. Mnoho ďalších radikálov z arabských krajín, ako je Saudská Arábia alebo Jemen, vraj v Afganistane takisto našlo svoje útočisko. V súčasnosti je v Afganistane 14.000 amerických vojakov, ktorí sú súčasťou misie NATO na podporu afgánskej armády. Časť z amerických jednotiek plní protiteroristickej úlohy.