Žiaľ, napriek tomu s ním často zaobchádzame veľmi zle. Neuvážene sa prepchávame všetkým možným. Nedbáme na to, čo nám škodí, a naopak. Nevyhľadávame, čo nám prospieva. Ako sa najlepšie postaráte o svoje trávenie, a tak predídete ochoreniam čriev?
Ktoré potraviny prospievajú?
Potraviny priamo z prírody
- Pre prehnanú hygienu prichádzame čoraz menej do styku so živými baktériami (mikroorganizmami). Tie sú však dôležité pre zdravý tráviaci systém. Konzumujte čo najviac potravín priamo z prírody (napr. púpavu, bobule) a neumyté! Samozrejme, len ak nie sú veľmi znečistené.
Fermentované jedlo
- Kyslá kapusta je najznámejším príkladom na trvanlivú hotovú zeleninu, ktorá je bohatá na baktérie. Rovnako sú dobré fermentované zeleninové šťavy v biokvalite alebo nápoje, ktoré obsahujú hríb kombuchu.
Surová zelenina
- Okrem zemiakov, baklažánu a zelených fazuliek je väčšina rastlín v surovom stave obzvlášť dobrá, napr. kaleráb, paprika, mrkva. Pomaly zvyšujte denné množstvo surovej stravy. Keď si na to organizmus zvykne, surová zelenina môže tvoriť až 80 % jedálneho lístka.
Plnohodnotné obilniny
- Potraviny, ako sú chlieb, ryža a cestoviny, neobsahujú len mnoho výživných látok. Dodávajú živiny aj črevnej flóre, podporujú pohyb čriev a zabraňujú rýchlemu zvýšeniu krvného cukru.
Vláknina
- Živí mikroorganizmy v čreve. Vedeli ste, že číslo, ktoré označuje typ múky, udáva, aký podiel vlákniny a živín sa v nej nachádza? Napr. v múke označenej 405 je 405 miligramov minerálnych látok na 100 gramov. Veľa dobrých balastných látok je aj v cibuli, keli či strukovinách.
Čo črevám škodí?
- veľa stresu a nepravidelná strava
- pravidelná vyššia konzumácia alkoholu môže spôsobiť rakovinu
- príliš mastné jedlá (napr. tučné mäso a mastné klobásy) spomaľujú činnosť čriev
- veľmi ostré jedlá
- cukor (sladkosti, torty, sladké pečivo) ničí zdravú črevnú flóru
- polotovary
- Potraviny pripravované pražením, grilovaním nad ohňom, pečením, kde môžu vznikať kancerogénne látky, ktoré potom konzumujeme, sú veľkou záťažou pre náš organizmus. „Takisto problémy spôsobujú biely cukor, rafinované potraviny, najmä biela múka a rafinované obilniny, alkohol a fajčenie, vysoký príjem živočíšnych tukov. Musíme však myslieť aj na nedostatok fyzickej aktivity a obezitu, ktoré sú tiež rizikom pre črevá,“ vysvetlil Bubán.
Príčiny ochorení
- Príznaky ochorenia čriev sa líšia podľa príčin postihnutia čreva, teda či ide o zápal, nádor a pod. K príznakom patria hnačka alebo zápcha, krvácanie, hlieny, zvýšený meteorizmus, bolesti v črevách, kŕče. Pri dlhšom trvaní ochorenia nastáva aj chudnutie, málokrvnosť. Po vyšetrení u všeobecného lekára nasleduje vyšetrenie u odborného lekára.
M. Bubán, gastroenterológ
- K potravinám, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie čriev, patria čerstvá zelenina a ovocie, a to jednak pre prítomnosť vlákniny a jednak minerálov, vitamínov a antioxidantov. Takisto sú to nenasýtené tuky, panenské oleje (získané lisovaním za studena) a olejnaté semená (orechy, slnečnicové a ľanové semienka, mandle a pod.).