Celkovo sa v 24 športoch zúčastní 7 500 športovcov z rekordných 200 krajín zo 7 regiónov Special Olympics. Podujatie, ktoré sa po prvýkrát koná na Blízkom východe, je určené pre športovcov s mentálnym postihnutím. Táto veľkolepá športová a humanitná udalosť odkazuje na zlepšenie zdravia, vzdelávania a príležitostí pre ľudí so špeciálnymi potrebami.
Okrem atlétov, ich rodín a trénerov sa zúčastní 20 000 dobrovoľníkov a až 500 000 divákov. Špeciálna olympiáda je program, kde každý športovec má intelektuálne postihnutie, všetci sú rovnakí a nikto si z nich nerobí srandu. Každý, bez ohľadu na schopnosť alebo zdravotné postihnutie, je rovnaký. Ponúka rovnaké podmienky a priateľstvo.
Národná riaditeľka Special Olympics Slovakia pani Eva Gažová na tlačovej konferencii uviedla, že organizácia na Slovensku chce pokračovať v pozitívnom vnímaní v očiach verejnosti život ľudí s mentálnym postihnutím a zapájať ich do života hlavne prostredníctvom unfikovaných športov. "Špeciálne olympiády Slovensko je viac ako len príležitosť zúčastnovať športových aktivít," dodala. „Transformuje životy, vytvára príležitosti na zvyšovanie sebavedomia, uvedomovanie si potenciálu, rozvoj fyzickej zdatnosti a duševnej pohody, ukazovanie odvahy a prežívanie nových priateľstiev - a čo je najdôležitejšie, aby sa športovci a ich rodiny zabávali, cítili dobre a vytvárali tak inkluzívnu spoločnosť..."
Kto vytvoril špeciálnu olympiádu?
Hnacou silou špeciálnych olympijských hier bola Eunice Kennedy Shriver, sestra bývalého amerického prezidenta Johna F Kennedyho. Ďalšia sestra Kennedyovcov Rosemary, mala problémy s učením a po lobotómii v Nemecku ostala neschopná komunikovať a poslali ju do domu pre ľudí s mentálnym postihnutím vo Wisconsine. Incident mal na Eunice hlboký vplyv a pokračovala v obhajobe ľudí s mentálnym postihnutím. Presvedčila JFK, aby vytvoril prvú americkú legislatívu pre ľudí s mentálnym postihnutím a pozvala mladých ľudí s Downovým syndrómom, autizmom a inými mentálnymi postihnutiami do svojho rodinného domu, aby súťažili v športe. „Moja matka bola majstrom politiky bez toho, aby zastávala politickú funkciu,“ povedal jej syn Tim.
Ako sa začala špeciálna olympiáda?
Prvá formálna špeciálna olympiáda sa konala v Chicagu v roku 1968 - 50 rokov po vzniku zastrešuje 4,9 milióna športovcov v 200 krajinách. Vplyv Eunice Kennedy Shriver zabezpečil podporu od rad svetových lídrov, vrátane viacerých amerických prezidentov, bývalého prezidenta Južnej Afriky Nelsona Mandelu, ako aj športových hviezd ako Muhammad Ali, Nadia Comenechi a Didier Drogba, hviezda Superman Christopher Reeve a speváčky Nicole Scherzinger.
"Moja mama mala veľkú schopnosť ísť na vrchol, nájsť týchto ľudí a priviesť ich na stranu," spomína syn Tim. "A nezáležalo na tom, či to boli republikáni alebo demokrati, liberáli alebo konzervatívci, kapitalisti alebo komunisti." Bývalý americký prezident Bill Clinton bol jedným z tých, ktorí podporovali Eunice Kennedy Shriver. „Bola veľmi pozoruhodná žena. Dívala sa na teba a len tlačila svoju vec,“ dodal s úsmevom Clinton. „Bola to klasická ukážka malej skupiny ľudí, ktorú sme identifikovali, keď som bol prezidentom. Nazývali sa„ len hovorím áno “. Inými slovami, ak prišli k vám, urobili to, čo ste chceli, aby ste mohli ušetriť veľa času a problémov ta ste povedali áno. "To bola Eunice. Bola tak intenzívna, ale bola to milujúca. Vedeli ste, že má pravdu, vedeli ste, že sa vás snaží prinútiť, aby ste urobili niečo správne."