Za desať kilometrov postaveného plota zaplatila 35 miliónov dolárov (31 987 000 eur). Podľa BBC vláda pôvodne sľubovala postaviť pozdĺž celej somálskej hranice dlhej 700 kilometrov od Indického oceánu až po Etiópiu dokonca betónovú stenu. Megaprojekt z roku 2014 obsahoval okrem toho aj vybudovanie doplnkových betónových zábran, plota, priekopy, pozorovacích veží či kamerového systému. Všetko ale skončilo hanbou, pretože vo výsledku vzniklo iba desať kilometrov jednoduchého plota s ostnatým drôtom. Jeden kilometer tak stál tri milióny dolárov.
Bariéra mala zastaviť pašeráctvo, migrantov a najmä prenikanie teroristov z islamského hnutia Šabáb, ktoré má zázemie v Somálsku. Keňa zažila v posledných rokoch rad krvavých akcií tejto teroristickej skupiny. Posledný veľký útok sa odohral v januári a zahynulo pri ňom 26 ľudí. Keňský parlament stavbu nariadil zastaviť a požaduje začatie vyšetrovania. Projekt totiž stál viac ako dvakrát toľko, než koľko vláda vyčlenila na strategické potravinové rezervy, o milión dolárov viac, než koľko vydáva na všeobecné zdravotné poistenie, či trikrát toľko, čo utratila za dostupné bývanie pre chudobných.
Niektorí poslanci sa pýtajú, ako môže byť desaťkilometrový plot účinný proti teroristom. Iní priamo vinia vládu z korupcie, pretože podľa nich využila strach obyvateľov a reálne riziko zo strany Šabáb k rozkradnutiu verejných peňazí. "Keňa by nemala financovať stavbu takého múru, ale investovať do technológií zberu spravodajských informácií, ktoré obmedzia útoky spáchané Šabábom," povedal šéf parlamentnej opozície John Mbadi. Podľa BBC má však vyšetrovanie malé šance na úspech, pretože projekt má pod dohľadom keňská armáda, ktorej účtovníctvo je štátnym tajomstvom.