Nový Čas v noci po podnikateľovom odsúdení zachytil v okolí jeho vily podozrivé manévre. Čo všetko sa dialo pred tým, než sa ráno majiteľ bytu, v ktorom býva expremiér Robert Fico (54), sám poslušne prihlásil v Justičnom paláci?
Bašternák sa na svoj štvrtkový súd osobne nedostavil, poslal za seba len advokáta Petra Filipa. Hoci právnik tvrdil, že jeho klient sa nachádza v Bratislave, iba má nejaké neodkladné záležitosti, internetom sa okamžite začali šíriť špekulácie, či podnikateľ neutečie do zahraničia.
Možných komplikácií či úteku sa zrejme obávali aj policajti, ktorí stáli pred Bašternákovou vilou počas celej noci a striehli na každé prichádzajúce a odchádzajúce vozidlo. Do honosného domu najskôr pred večerom dorazil brat odsúdeného, ktorý zakrátko nato odišiel.
Keď opúšťal vilu, polícia sa vydala za ním a nasledovala ho až k hraničnému priechodu do Rakúska, odkiaľ sa následne hliadka otočila, pretože nemá právomoc zasahovať na území cudzieho štátu, a zamierila späť pred vilu. Právnik zastal až v Hainburgu, aby fotografa Nového Času ubezpečil, že nikoho tajne nepreváža.
„Posledná vec, ktorú by som v živote spravil, by bola, že by som v aute teraz nebol sám,“ povedal Filip. Ráno okolo pol ôsmej do domu opäť prišiel Bašternákov brat, objavila sa tam aj manželka odsúdeného, ktorá si zakrývala tvár pred fotoobjektívom. Krátko nato o deviatej ráno sa už Bašternák prihlasil na výkon trestu.
Rozhodovanie o base
Hneď na úvod ho čakajú prijímacie procedúry. Absolvuje viacero zdravotných prehliadok vrátane psychologických testov. V rámci hygienických opatrení ho možno aj ostrihajú a až potom o niekoľko dní sa rozhodne, do akého ústavu zo 17 slovenských väzníc ho premiestnia, pričom sa prihliada na množstvo kritérií.
„Rozhoduje generálne riaditeľstvo zboru podľa stupňa stráženia, dĺžky trestu, závažnosti trestnej činnosti, veku, zdravotného stavu, vzdelania, kvalifikácie a psychologického vyšetrenia osobnosti,“ vysvetlil hovorca Adrián Baláž. Zariadenie s minimánym strážením, v ktorom by si mal Bašternák odkrútiť trest, sa nachádza aj v Bratislave, v okolí sú takéto basy napríklad v Hrnčiarovciach, Dubnici nad Váhom či v Nitre.
Odsúdení vo väzniciach s nízkym strážením majú oproti najťažším zločincom viacero výhod. Väzni v minimálke spravidla nebývajú v celách, ale v izbách. Ak majú pridelenú prácu, môžu ju vykonávať aj mimo väznice a podľa našich informácií majú väzni dokonca možnosť ísť si nakúpiť do obchodu.
Aké sú výhody minimálky
- odsúdení sú ubytovaní v izbách, nie v celách,
- osobné návštevy príbuzných (bez bariéry),
- ubytovne sa počas dňa neuzamykajú,
- odsúdení majú povolený pohyb v priestoroch ústavu,
- voľný pohyb v prípade práce mimo ústavu,
- väzeň si môže najmenej raz za kalendárny týždeň nakúpiť,
- za dobré správanie a pracovné výkony môže získať priepustku až na 5 dní