Vyhovela tak opozícii, ktorá si takýto krok stanovila za podmienku na pokračovanie v politickom dialógu zameranom na riešenie politickej krízy v krajine.
Nikaragujské ministerstvo vnútra podľa agentúry Reuters uviedlo, že prepustených bolo 50 ľudí, ktorých opozícia považuje za politických väzňov. Opustili väznicu na predmestí hlavného mesta Managua. Na uliciach vedúcich do mesta ich vítali desiatky občanov, mávajúcich nikaragujskými zástavami.
Najnovšie prepustení väzni sa pridali k 100 ďalším, ktorých nikaragujská vláda prepustila ešte 27. februára - v deň, keď obnovila rokovania s opozíciou. Rozhovory sa však následne opätovne prerušili, pričom dôvodom bola práve nesplnená požiadavka opozície, ktorá trvala na prepustenie "všetkých politických väzňov".
Výbor zastupujúci príbuzných takto zadržaných osôb tvrdí, že v Nikarague je naďalej vo väzbe vyše 570 politických väzňov.
Nikaragua sa zmieta v politickej kríze od vlaňajšieho apríla, keď sa prezident Daniel Ortega pokúsil znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení, čo vyvolalo násilné masové protesty. Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, prepukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie.
Ortega proti demonštrantom zároveň tvrdo zakročil. Pri násilnostiach zahynulo podľa Medziamerickej komisie pre ľudské práva (IACHR) zhruba 320 ľudí a vyše 600 ďalších skončilo vo väzení.