Každý piaty Slovák rieši svoj akútny zdravotný problém užitím lieku na predpis, ktorý nespotreboval pri predchádzajúcej chorobe. Ako uviedla Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) v tlačovej správe, ukázal to nedávno realizovaný prieskum pre projekt Lieky s rozumom, ktorým asociácia vzdeláva pacientov o bezpečnom užívaní liekov. V prieskume agentúry 2muse, do ktorého sa vo februári zapojilo 1 012 respondentov, dve tretiny opýtaných pripustili, že sa pri náhlom zdravotnom probléme liečia voľnopredajnými liekmi, ktoré majú doma.
"To, že pacienti bez obáv, a najmä bez konzultácie s lekárom či lekárnikom, siahnu po lieku na predpis, je veľmi rizikové," upozornila farmaceutka Jana Danielčáková. Pripomenula, že aj voľnopredajný liek z domácej lekárničky je stále liek, a preto je lepšie, ak sa pacient o jeho užívaní poradí s odborníkom.
Ako ďalej vyplýva z prieskumu, len polovica ľudí si prečíta príbalový leták skôr, ako užije nový liek, s ktorým nemá žiadnu skúsenosť. Jeho súčasťou sú aj informácie o tzv. liekových interakciách. Podľa prieskumu hľadá informácie o užívaní voľnopredajných liekov na internete každý štvrtý Slovák a každý piaty sa obráti o radu na svojich blízkych. "Najbezpečnejšie informácie o liekoch získate na stránkach štátnych inštitúcií, zdravotných poisťovní, lekárskych, lekárnických či pacientskych organizácií, ktoré za svoj obsah zodpovedajú a sú dohľadateľné,“ uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová.
Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera zdravotná poisťovňa ponúkajú svojim poistencom ePobočky, ktorých súčasťou sú aj služby Moje lieky či Bezpečné lieky online. Tam môže podľa AOPP pacient získať nielen kompletný prehľad o svojich liekoch, ale aj prístup k príbalovým letákom či informáciám o doplatkoch za svoje lieky. Bezpečnosť svojej liečby si môžu pacienti preveriť vďaka bezplatnej aplikácii Slovenskej lekárnickej komory na www.interakcieliekov.sk.
Projekt Lieky s rozumom je celoslovenský projekt, ktorý spája v téme liekov zástupcov lekárov, lekárnikov a zdravotných poisťovní. Jeho cieľom je naučiť pacientov rozumnej spotrebe a bezpečnému užívaniu liekov.
Asociácia na ochranu práv pacientov bola založená v roku 2001. V súčasnosti združuje 47 pacientskych organizácii, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy. AOPP poskytuje pacientom zdravotnícke, sociálne a právne poradenstvo, informuje o ich právach a povinnostiach, ako aj o fungovaní systému zdravotnej starostlivosti.