Atlantická aliancia a Európska únia odsúdili ruskú anexiu Krymu z roku 2014. Spojenci z NATO päť rokov po jednostrannom pripojení ukrajinského regiónu k Rusku v pondelkovom stanovisku uviedli, že "ostro odsudzujú" tento krok, ktorý "neuznali a ani neuznajú". Skritizovali aj posilňovanie ruskej vojenskej prítomnosti na polostrove, ako aj údajné porušovanie práv krymských Tatárov vrátane "svojvoľného zadržiavania, zatýkania a mučenia" príslušníkov tejto komunity.
Piate výročie anexie si pripomenuli aj ministri zahraničia členských štátov európskeho bloku. "Stojíme v plnej solidarite za Ukrajinou, podporujeme jej suverenitu a územnú celistvosť," uviedla v stanovisku šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová. NATO aj EÚ tiež vyzvali na prepustenie ukrajinských námorníkov zadržaných ruskými silami v novembri pri Kerčskom prielive.
Putin na piate výročie anexie navštívil Krym
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok navštívil Krym. K piatemu výročiu anexie tohto čiernomorského polostrova Ruskom sa, v súlade s úsilím Moskvy modernizovať tamojšiu infraštruktúru, zúčastnil na spustení novej elektrárne. Ukrajina v reakcii na anexiu svojho územia v roku 2014 prerušila dodávky elektriny na polostrov a zablokovala tiež presun tovarov cez svoje územie.
Ruská modernizácia zahŕňa aj výstavbu 19-kilometrového mosta cez Kerčský prieliv spájajúci Čierne a Azovské more, ktorý otvorili minulý rok. Táto investícia v hodnote 3,6 miliardy dolárov (približne 3,2 miliardy eur) pomohla so zásobovaním Krymu, ktorý predtým závisel od lodnej prepravy často prerušovanej pre zlé počasie.
Rusko anektovalo Krym v marci 2014 po narýchlo zvolanom referende, čo viedlo k uvaleniu sankcií na Moskvu zo strany Spojených štátov a Európskej únie.