Vilu s ateliérom postavili v druhej polovici 20. storočia a pamiatkari ju považujú za vzorovú ukážku moderného umenia v škandinávskom štýle.
Vo vile s ateliérom bývala so sochárom Jánom Mathém aj jeho manželka Eva, ktorá sa v súčasnosti usiluje o splnenie závetu zosnulého muža. V ňom si prial, aby objekt prerobili na múzeum. Pamiatkari to odobrili aj preto, že má v dejinách slovenského výtvarného umenia nezastupiteľné miesto. Vilu, ktorú dokončili v roku 1983, navrhol architekt Michal Baník. Koncom januára tohto roka ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Odborníci hovoria, že vila je nositeľom urbanistických i historicko-spoločenských hodnôt. „Postavili ju pod vplyvom nemeckého Bauhausu a fínskej architektúry. Do registra modernej architektúry Slovenskej akadémie vied ju zaradili pred 3 rokmi,” uviedla Mathéová.
V ateliéri je zbierka stoviek sôch a 2 500 kresieb. Diela Jána Mathého však obdivujú ľudia aj dnes. „Chodia sem starí aj mladí počas dní otvorených dverí,” vysvetlila pani Eva. Pri spomienkach na manžela hovorí, že bol veľmi skromný a pokorný. „Nikomu nezávidel a sochy robil s veľkou láskou,” spomenula.