Najvyšší súd totiž po doplnkových lekárskych posudkoch prerušil jeho 17 rokov sa naťahujúce trestné stíhanie a už ho možno nikdy neobnoví.
Dvere pobočiek inkriminovaných nebankoviek sa zatvorili 4. februára 2002 pod zámienkou auditu. Od ľudí dovtedy stihli vyzbierať viac ako dve miliardy eur, pričom poškodených ostalo asi 170 000 ľudí. Hlavnými páchateľmi mali byť Jozef Majský spolu s Patrikom Pachingerom a Dávidom Brtvom. Brtva si svoj trest už odsedel, teraz je na slobode v podmienke. Súdu sľúbil vzorné správanie.
Pachinger si svoj trest odpykáva v bratislavskej väznici. Majský si vo vyšetrovačke odsedel s prestávkami dokopy niečo nad tri roky, v apríli 2007 ho Špeciálny súd odsúdil na dvanásť rokov za mrežami. Ešte ten istý rok ho však Ústavný súd z basy prepustil a Majský sa do nej už nikdy nevrátil. Definitívneho trestu sa dodnes nedočkal.
Prekážkou odsúdenia boli okrem odvolaní aj Majského nekonečné PN-ky. „Pacient má prísny pokoj na lôžku. Mohol byť ohrozený jeho život,“ čítala sudkyňa Najvyššieho súdu z lekárskej správy. V júni minulého roka poverila znalcov, aby posúdili jeho stav.
Prerušené stíhanie
Vyšetrenia sa extrémne naťahovali, Najvyšší súd na základe nich rozhodol až vo štvrtok - Majský vraj nie je schopný zúčastniť sa na pojednávaní. „Senát Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí rozhodol v trestnej veci Jozefa Majského tak, že trestné stíhanie u obžalovaného prerušil, a to z dôvodu, že nemožno obžalovaného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Nový Čas už dávnejšie informoval, že Majský má trpieť nádorovým ochorením prostaty, chemoterapie spomínala aj sudkyňa.
„Tomuto rozhodnutiu predchádzalo, pribraním štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia, znalecké dokazovanie s cieľom preverenia, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí. Senát Najvyššieho súdu sa bude pravidelne, každých šesť mesiacov, informovať o zdravotnom stave obžalovaného, a to s cieľom zistenia, či dôvody prerušenia trestného stíhania naďalej trvajú, alebo pominuli,“ dodala Važanová. To v praxi môže znamenať, že Majský sa definitívny verdikt súdu už nikdy nedozvie.
Prípad Majský
2002
- Prvýkrát ho vzali do väzby, bol obvinený z osnovania zločineckej skupiny, nebankovky BMG Invest a Horizont vylákali od poškodených viac ako dve miliardy eur.
2004
- Vyšetrovanie skončili a podali obžalobu, Majského púšťajú z väzby.
2006
- Opätovne končí za mrežami.
2007
- Začína sa hlavné pojednávanie, podnikateľ má ísť do väzenia na 12 rokov, Najvyšší súd verdikt zrušil.
2009
- Po niekoľkých pokusoch sa opäť začína hlavné pojednávanie.
2015
- Súd odsúdil Majského na 9 rokov basy, spolu s ním aj Dávida Brtvu a Patrika Pachingera, všetci sa odvolali na Najvyššom súde.
27. apríla 2017
- Najvyšší súd SR vytýčil termín odvolacieho procesu vo veci Jozefa Majského a spol. na koniec júna 2017.
28. februára 2018
- Odvolacie konanie s Jozefom Majským sa na NS SR opäť nekonalo, proces odročili. Majský predložil senátu päť lekárskych správ. Trpel virózou, bronchitídou a mal horúčky.
28. marca 2018
- V kauze tunelovania nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest bol Dávid Brtva odsúdený na deväť rokov za mreže a spoluobžalovaný Patrik Pachinger na sedem rokov. Majského vylúčil súd na samostatné konanie, keďže bol vážne chorý.
2. júla 2018
- Polícia v Justičnom paláci zatkla Patrika Pachingera
30. augusta 2018
- Súd prepustil Brtvu na slobodu.
21. marec 2019
- Súd povedal, že Majský je chorý a zastavuje trestné stíhanie
Ako dopadli spolupáchatelia
Patrik Pachinger a Dávid Brtva svoje definitívne tresty za tunelovanie nebankových subjektov Horizont a BMG Invest už spoznali. Najvyšší súd v marci 2018 potvrdil Pachingerovi sedemročný trest a Brtvovi deväť rokov basy.
Brtvu však v auguste 2018 podmienečne prepustili. Do trestu sa mu zarátal aj pobyt vo vyšetrovačke od januára roku 2003 do konca novembra 2007. Vďaka tomu si odpykal dve tretiny trestu a mohol požiadať o podmienečné prepustenie.