Ročne túto lokalitu napriek tomu navštevujú ľudia z rôznych kútov sveta, aby videli miesto hrôzy a uctili si tých, ktorí boli v tomto tábore chladnokrvne zavraždení.
Na sociálnych sieťach sa však začali objavovať fotografie návštevníkov, ktorí si vyhotovujú snímky na koľajniciach koncentračného tábora, píše bbc.com. Správcovia Osvienčimu na Twitteri žiadajú návštevníkov, aby s tým prestali. "Keď prídete do múzea v Osvienčime, pamätajte, že ste na mieste, kde usmrtili viac než 1 milión ľudí. Uctite si ich pamiatku. Existujú lepšie miesta, na ktorých sa môžete učiť balansovať ako na mieste, ktoré symbolizuje deportáciu stoviek tisíc ľudí na smrť."
When you come to @AuschwitzMuseum remember you are at the site where over 1 million people were killed. Respect their memory. There are better places to learn how to walk on a balance beam than the site which symbolizes deportation of hundreds of thousands to their deaths. pic.twitter.com/TxJk9FgxWl
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) March 20, 2019
Koncentračný tábor založili v roku 1940 Nemci hlavne za účelom uväznenia poľských zajatcov. V roku 1942 sa stal jedným z najväčších miest vyhladzovania Židov v Európe, kde nacisti zavraždili viac ako 1,1 milióna ľudí, vrátane Poliakov, Rumunov, sovietskych zajatcov a iných. Tábor bol oslobodený 27. januára 1945 vojakmi Červenej armády bývalého Sovietskeho zväzu.