V porovnaní s februárom minulého roka počet občanov iných krajín pracujúcich na Slovensku stúpol o 19 tisíc, medzimesačne ide o nárast o 632 cudzincov. Približne polovicu cudzincov tvoria občania z krajín Európskej únie (EÚ) a druhú polovicu občania z krajín, ktoré nie sú členmi EÚ. "Prvýkrát z toho, čo sledujeme príchod a legálnu prácu cudzincov, na Slovensku pracuje najväčší počet nie Srbov, ale Ukrajincov," upozornil na štvrtkovej tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.
Z krajín mimo EÚ ku koncu februára na Slovensku pracovalo takmer 13,9 tisíca občanov Ukrajiny, takmer 12,6 tisíca občanov Srbska a vyše tisíc pracovníkov z Vietnamu. "Ukrajincov minulý mesiac pribudlo 919, Srbov 381 a Vietnamcov 95," povedal Richter. Šéf rezortu práce a sociálnych vecí pritom upozornil, že všetky krajiny EÚ majú na Slovensku občanov, ktorí tu pracujú. Najviac pracovníkov z krajín EÚ pochádza z Rumunska, a to 10,5 tisíca, Čechov na Slovensku pracuje takmer 6,2 tisíca, občanov Maďarska 5,6 tisíca a Poliakov 2,6 tisíca.
Tretina cudzincov na Slovensku pracovala ku koncu minulého mesiaca v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 23,8 tisíca cudzincov. Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 7,1 tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 2,8 tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín.