Oznámili to v sobotu kazašské a ruské médiá s odvolaním sa na prezidentskú kanceláriu. Iniciátorom zmeny názvu metropoly na počesť prvého prezidenta krajiny Nursultana Nazarbajeva, ktorý 19. marca nečakane odstúpil z funkcie, bol práve Tokajev. Vo štvrtok a v piatok sa odohrali proti premenovaniu hlavného mesta protesty, pri ktorých polícia pozatýkala v Astane a najväčšom meste Almata desiatky ľudí, pripomenula agentúra Interfax.
Mesto pôvodne vzniklo v roku 1830 ako kozácka osada Akmolinsk, ktorú sovietski komunisti v roku 1961 premenovali na Celinograd. V rokoch 1992 až 1998, teda už v nezávislom Kazachstane, sa mesto volalo Akmola.
Osemdesiatročný Nazarbajev, ktorý stredoázijskej krajine vládol od roku 1991, svoju rezignáciu zdôvodnil nutnosťou príchodu novej generácie lídrov. Prezidentský úrad opustil 20. marca, kedy funkciu prevzal 65-ročný Tokajev. Moci sa ale Nazarbajev nevzdal: ponechal si funkciu šéfa bezpečnostnej rady štátu a zostáva vodcom de facto monopolnej vládnej strany Svetlo vlasti. Ponechal si aj titul otca národa, zakotvený v ústave. Mnohí pozorovatelia vidia vo formálnej zmene v prezidentskom kresle prípravu na odovzdanie moci do rúk Nazarbajevovej najstaršej dcéry Darigy, ktorá medzitým postúpila na predchádzajúce Tokajevovo miesto v čele hornej komory parlamentu, teda z hľadiska ústavy sa dostala do druhej najvýznamnejšej funkcie po hlave štátu.