Sú nimi prílišná hygiena v domácnosti, cisárske rezy, nedojčenie z prsníka, nečisté životné prostredie a fajčenie v rodine. Dnes už jeho tvrdenia dokazujú výskumy. Gény môžu za alergie a astmu len z tridsiatich percent. Sedemdesiat percent sú vplyvy prostredia. A doktor Fankland pri oslave svojich narodenín zdôraznil, aké dôležité je rodiť prirodzene a vyhnúť sa cisárskemu rezu, pokiaľ nie je nevyhnutný.
Cisársky rez pôrodníci využívali len v prípade ohrozenia zdravia a života matky či dieťaťa. Ale dnes ho mnohé ženy volia preto, že sa obávajú bolesti a prirodzeného pôrodu. Vie sa, že prirodzený pôrod štartuje v tele matky mnohé reakcie, ktoré znižujú riziko rakoviny prsníka či pohlavných orgánov ženy. Ale podľa Frankland tiež dieťa prichádza o možnosť imunizovať sa baktériami z pohlavných ciest a konečníka. Ak matka navyše nedojčí z prsníka, je to ďalší rizikový faktor pre rozvoj alergií.
"Gény môžu hrať dôležitú úlohu z tridsiatich percent, ale zo sedemdesiatich percent ovplyvňujú rozvoj alergie vplyvy prostredia. Fajčili rodičia či prarodičia? Ako dlho bolo dieťa dojčené, či vôbec? Je dieťa obézne? Žije rodina v blízkosti rušných vozoviek a vdychuje znečistenie? Koľko detí sa rodí cisárskym rezom, ktorý je príliš sterilným spôsobom započatia života?" pýta sa doktor Frankland v rozhovore pre denník The Independent.
Keď bol študentom medicíny, lekári ešte len chvíľu používali penicilín ako antibiotikum. Jeho učiteľ profesor Alexander Fleming však už vtedy varoval pred nadužívaním antibiotík - písal sa rok 1936 - a možnou rezistenciou baktérií. Doktor Frankland tiež už pred päťdesiatimi rokmi varoval pred prílišnou hygienou v domácnosti a tvrdil, že oslabená imunita je dôvodom rozvoja alergie. Razil teóriu, že ju možno posilniť aj tým, že je alergický človek vystavovaný malým dávkam alergénu.