Výnimkou bola iba nedeľa 17. marca, keď vplyvom peľu prineseného z horských dolín a strání s pretrvávajúcou snehovou pokrývkou boli namerané veľmi vysoké denné koncentrácie. Najvýraznejší nárast zaznamenala monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, kde celkové denné koncentrácie peľu dosiahli 1083 peľových zŕn v kubickom metri (m3) vzduchu. V Bratislave to bolo 281 peľových zŕn, v Nitre 299 a v Košiciach 114 peľových zŕn v m3 vzduchu.
V ovzduší sa na celom území Slovenska vyskytoval peľ jelše, liesky, drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, peľ topoľa, vŕby, bresta, jaseňa a zaznamenali sme aj prvý peľ duba. Peľová sezóna jelše a liesky už pomaly končí, denné koncentrácie ich peľu dosahovali už len nízke až stredné koncentrácie. Svojím vrcholom už prechádza aj peľová sezóna drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité a sezóna topoľa hlavne v Bratislave a teplejších oblastiach Slovenska. Výraznejší nárast denných koncentrácií peľu týchto drevín zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, ktorého denné koncentrácie po oteplení postupne narastajú do vyšších hladín.
Prognóza na tieto a nasledujúce dni závisí od počasia. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať vyššie koncentrácie peľu. Peľová sezóna liesky a jelše sa chýli k záveru, ich peľ sa bude v alergologicky významných koncentráciách vyskytovať už len na strednom, severnom a východnom Slovensku, kde jeho zdrojom sú liesky a jelše z horských strání a dolín s vysokou snehovou pokrývkou. Denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovitých- tisovitých a peľu topoľa budú narastať už len na strednom, severnom a východnom Slovensku. Zvýšia sa však denné koncentrácie peľu jaseňa i buka. Pri oteplení v krátkom čase môžeme očakávať aj prvý peľ ďalšieho silného alergénu brezy.