Ako ich vystúpenie zhodnotil odborník na neverbálnu komunikáciu a kto podľa neho pôsobil úprimnejšie? Prvá diskusia pred druhým kolom prezidentských volieb nepriniesla žiadne vynášanie špinavej bielizne. Kandidáti išli podľa odborníkov už v naučených frázach a v ničom neprekvapili. Nový Čas sa s odborníkom na neverbálnu komunikáciu Dušanom Straňákom pozrel na to, čo prezradili ich mimika a gestá.
Ten videl hlavný rozdiel najmä v neverbálnej komunikácii Šefčoviča. Podľa neho v televízii sa Šefčovič oveľa viac kontroloval ako v rozhlase, na rozdiel od jeho protikandidátky. „Pani Čaputová je prirodzenejšia bez rozdielu na to, kde je,“ zhodnotil Straňák. Vo všeobecnosti však majú podľa odborníka obaja kandidáti veľmi dobrú neverbálnu komunikáciu. „Z pohľadu neverbálnej komunikácie dopadol duel nerozhodne,“ zhodnotil Straňák.
Politológovia sa nezhodli
Podľa Jána Baráneka bola debata vyvážená a nerozhodná. „Žiaden z nich nebol výrazne lepší,“ zhodnotil politológ. Jeho kolega, Tomáš Koziak za víťazku určil Čaputovú. „Po obsahovej stránke si išli svoje, tie otázky boli veľmi podobné ako v predošlých debatách. Novinkou bola otázka koncipientskej praxe Zuzany Čaputovej a prípadná podpora Miloša Zemana,“ povedal Koziak.
Čo prezradila reč ich tela
Dušan Straňák, odborník na neverbálnu komunikáciu
Maroš Šefčovič (52)
Často sa dotýka rúk, aby sa cítil komfortnejšie a relaxoval (to robil iba pri vystúpení v rádiu).
Pri témach, ktoré očakáva, kýva rýchlejšie hlavou a je vidieť, že je na ne dobre pripravený.
Pri otázkach, ktoré čaká a považuje ich za dôležité, používa striešku z rúk a výraznejšie gestikuluje (viac to robil v rádiu).
Zuzana Čaputová (45)
Viac používa mimiku tváre pri vysvetľovaní, ženy vo všeobecnosti viac využívajú výrazy na tvári, je to dané historicky.
Pri témach, ktoré očakáva, okrem striešky z rúk jemne prižmuruje oči.
Jej úsmev je prirodzený a autentický, mala by sa však usmievať častejšie.