Omrvinky, mastnota, prach, piesok – to všetko znečisťuje interiéry našich áut. Vytrpí si aj palubná doska, na ktorú sadajú všetky nečistoty.
Nový Čas v spolupráci s motoristickým magazínom AUTO BILD vám poradí ako si môžete profesionálne vyčistiť automobil s minimálnymi nákladmi.
1. Vysávač
Základom je dobre povysávať povrch palubnej dosky, aby na nej neostalo nič, čím by sme ju mohli neskôr pri práci s utierkou poškriabať. Keď používate domáci vysávač, použite úzky plastový nadstavec alebo nadstavec s kefkou. Pri ručnom vysávači je vhodný kefový nadstavec. Kovové hubice dokážu plast palubnej dosky poškodiť. Vysávačom vyčistite priehlbiny, ako sú držiaky na poháre a úzke odkladacie priestory.
Náš tip:
Vysávač používajte pri veľmi zaprášenej palubnej doske, inak tento krok môžete preskočiť a začať hneď utierkou.
2. Utierka z mikrovlákna
Veľké plochy palubnej dosky najlepšie očistíte utierkou z mikrovlákna. Keďže sú už všetky tvrdé nečistoty povysávané, nemusíte sa báť škrabancov. Utierku si môžete namočiť vo vode, ak na palubnej doske zostala zaschnutá špina. Nepoužívajte rozpúšťadlá na báze kyselín či acetónov. Voda dokáže rozpustiť absolútnu väčšinu nečistôt bez pomoci chémie.
Náš tip:
Zadovážte si hrubšiu mikrovláknovú utierku s dlhším vláknom pracuje sa s ňou efektívnejšie.
3. Vlhčené utierky
Špeciálne utierky na palubnú dosku sú napustené čistiacim prostriedkom. Ich výhodou je jednoduché použitie, príjemná vôňa a ďalšie prídavné ošetrujúce látky, ktoré napríklad zvyšujú lesk alebo zabraňujú starnutiu plastov, či blednutiu plastov.
Náš tip:
Odporúčame vybrať si utierky, ktoré nevytvárajú príliš vysoký lesk, ten môže oslňovať vodiča odrazom v čelnom skle.
4. Hubka a saponát
Pri veľkom znečistení, ako napríklad vyliata malinovka, nepomôže nič iné, len veľa vody, hubka a saponát. Nezabudnite zvyšnú vodu dobre osušiť, najlepšie papierovými kuchynskými utierkami. Na suchý plast potom aplikujte ošetrujúci prípravok. Pri umývaní laku kuchynské saponáty neodporúčame, ale na interiérové plasty sú dobré.
Náš tip:
Nepoužívajte na čistenie interiéru rovnakú hubku, akou umývate exteriér vozidla.
5. Sprej na kokpit
Existuje veľa značiek sprejov. Ich aplikácie je ale rovnaká: nastriekať, nechať pôsobiť a zotrieť, prípadne vyleštiť handrou. Alternatívou k sprejom sú navlhčené hubky. Sprej, ktorý stojí približne 5 eur, vydrží dlhšie, hubka (cca 3 eurá) má tú výhodu, že k nej už nemusíte zháňať handru. Kokpit spreje impregnujú, chránia pred starnutím, vyblednutím a popraskaním plastov.
Náš tip:
Odporúčame sprej s matným efektom a ošetrujúcim účinkom, ktorý má o niečo vyššiu cenu (od 8 eur).
3 tipy pre detailistov
Vlnené vlákno
Nedostupné medzery okolo venca volantu ľahko vyčistíte vlneným vláknom.
Špáradlá na zuby
Do malých škár nie je nič účinnejšie ako špáradlo. Je drevené a nepoškriabe plast.
Štetec
Štetcom sa dajú dobre poutierať aj mriežky na výduchoch vetrania.
Viac v AutoBilde
Ďalšie zaujímavé témy, ako napríklad exkluzívna prvá jazda s novými hybridnými SUV z dielne Subaru, ktoré sme vyskúšali ako prví v Európe, alebo porovnávací test dvoch Trabantov, ktorý ukazuje, ako veľmi sa tieto socialistické autá od seba mohli líšiť, prináša len nové vydanie motoristického magazínu AUTO BILD. Aké pneumatiky kúpiť? Nový AUTO BILD prináša aj najväčší test 53 letných plášťov, v ktorom sa ukázali obrovské rozdiely v brzdnej dráhe.