Posledné víťazstvo, jedno z dvoch v tejto lokalite, má už poriadne starý dátum. Je zo začiatku septembra 2009, keď mužstvo pod vedením trénera Vladimíra Weissa uspelo v Belfaste so Severným Írskom (2:0) a razilo si cestu na svetový šampionát v Juhoafrickej republike.
Nedeľňajšia prehra v Cardiffe s Walesom (0:1) zapadla do mozaiky slovenských neúspechov za Lamanšským kanálom. Hoci mala Hapalova partia v druhom polčase sľubné príležitosti, domov sa vrátila s prázdnymi rukami. „Medzi naším a britským futbalom je neskutočný rozdiel vo fyzickej pripravenosti,“ poukazuje na jednu z príčin Ľubomír Moravčík, ktorý strávil v škótskom Celticu Glasgow štyri roky.
Futbalovo sa im podľa neho Slováci dokážu vyrovnať, ale iba to nestačí. „Hráči na Ostrovoch sú atletickí, behaví. Všade prídu o krok skôr. Všade strčia nohu. My im v tom často nestíhame. Technicky sme výborní, no náročnosť tamojších líg je obrovská. Hráči z týchto súťaží majú odmalička v krvi hrať hore - dole v maximálnom nasadení. V tom za nimi zaostávame. Ak máme nejaké šance, tak ich musíme premeniť,“ zdôraznil Moravčík.
Vladimír Kinder, ktorý odkopal tri roky v anglickom Middlesbroughu, vidí problém inde. V našej psychike. „Doma sú ostrovné kluby či reprezentácie nesmierne silné. Ľudia ich ženú dopredu, čo ich dokáže vyburcovať. My nie sme takí mentálne odolní. Oni nevynechajú žiaden súboj. Šmýkajú sa po zadkoch, celých 90 minút sa idú na ihrisku zodrať. Aj keď sa im nedarí. Majú väčšiu ctižiadosť. Od útleho veku im do hláv vštepujú totálny futbal. Hráč nemusí dva týždne trénovať, ale zápas odmaká a fanúšik si ani nevšimne, že bol predtým zranený.“
Szilárd Németh videl do prestávky ospalý výkon Hamšíka a spol. Wales ich prekvapil aktívnou obranou v strednej zóne. „Domáci boli na tom veľmi dobre rýchlostne, čo nám robilo problémy. Chlapcom dlhšie trvalo, kým sa dostali do správneho tempa. V minulosti sme neboli zvyknutí na ostrovný štýl futbalu - časté súboje, dlhé nakopávané lopty, veľké nasadenie. Teraz už hrajú kombinačný futbal na veľa dotykov. Naše mužstvo zažíva generačnú výmenu. Po zápase s Maďarskom malo málo času na oddych a prípravu. Sily chýbali,“ myslí si bývalý útočník, ktorý hral štyri roky v Middlesbroughu.
TAKTO HRALI SLOVÁCI VO VEĽKEJ BRITÁNII
24. 3. 2019: Wales - SR (1:0) kvalifikácia ME
4. 9. 2017: Anglicko - SR (2:1) kvalifikácia MS
5. 10. 2017: Škótsko - SR (1:0) kvalifikácia MS
29. 3. 2016: Írsko - SR (2:2) prípravný
2. 9. 2011: Írsko - SR (0:0) kvalifikácia ME
28. 3. 2009: Anglicko - SR (4:0) prípravný
9. 9. 2009: Sev. Írsko - SR (0:2) kvalifikácia MS
28. 3. 2007: Írsko - SR (1:0) kvalifikácia ME
7. 10. 2006: Wales - SR (1:5) kvalifikácia ME
11. 6. 2003: Anglicko - SR (2:1) kvalifikácia ME
25. 3. 1998: Sev. Írsko - SR (1:0) prípravný