Odborníci vravia o jasnej príčine - vhodnej genetike, no podľa miestnych čiastočne ide aj o povery - za dvojité prírastky do rodín podľa nich môže aj voda z potoka, ktorej pripisujú zázračnú moc.
Bývalý a dnes už nebohý starosta Rožňavského Bystrého Ján Babič častý výskyt dvojčiat v tejto obci vysvetľoval tým, že majú správne premiešanú krv.
Súčasná starostka Želmíra Gonosová, ktorá má dvoch synov a sú tiež dvojčatá, prízvukovala, že trend rodenia dvojčiat má u nich tradíciu už dlhých sto rokov. „Voda je skôr poverou, no dvojčiat máme habadej,“ poznamenala Gonosová.
Dvojčatá Jana a Katarína Forgáčové (19), ktoré sú maturantkami, chýr o slávnom potôčiku tiež poznajú a jeho zázračnú silu celkom nespochybňujú. „Nedá sa to vylúčiť. Isté však je, že dvojčatá z našej obce sa veru nestratia. Chcem pokračovať v štúdiu na vysokej škole ekonomickej, sestra bude kuchárkou a chce ísť do zahraničia,“ povedala Jana.
Ich mama Katarína (39), ktorá je učiteľkou a jej babka mala tiež dvojčatá, ponúkla aj iné vysvetlenie. „Myslím si, že máme šikovných chlapov. Proste vedia, ako na to. Môj manžel Ján (45) verí aj v našu prospešnú bystriansku vodu. Platí teda spomínaná povera a spolu so správnou genetikou sa potom rodí viac dvojčiat,“ vraví s úsmevom.
Väčšia pravdepodobnosť
Viacplodová tehotnosť je častejšia pri starších a viacnásobných matkách. V rodinách, v ktorých sa dvojčatá už vyskytli, je pravdepodobnosť ďalších dvojčiat i trojčiat vyššia. Pri pároch s hormonálnou liečbou alebo umelým oplodnením treba tiež počítať s viacplodovými graviditami.