Po predaji trojizbového bytu v Bratislave mali v pláne kúpiť dva menšie v obci Rovinka. Do dnešného dňa však nemajú ani byt na papieri a ani peniaze na účte a firma, ktorej zaplatili za strechu nad hlavou, im navyše hrozí exekúciou.
Všetko sa začalo v roku 2014, keď sa Vrbovci rozhodli predať trojizbový byt v Bratislave a za peniaze z predaja si chceli kúpiť dva menšie. Vtedy sa im naskytla ponuka spoločnosti RRK, ktorá predávala štartovacie byty v Rovinke za pomerne prijateľné ceny. „Pôvodný byt sme predali za 83-tisíc eur a súčasne podpísali s pánom Blanárom z RRK zmluvu o budúcej zmluve, podľa ktorej sme sa mali stať vlastníkmi dvoch menších rozostavaných bytov v Rovinke,“ pokračuje Lucia a dodáva: „Z peňazí za predaj nášho bytu sme dodnes nevideli ani cent. Celá suma 83 000 eur išla na účet pána Blanára a pána Krutého,“ sťažuje sa Lucia, ktorá tvrdí, že pri podpise zmluvy bol jej otec po mozgovej príhode a operácii oka, takže dobre nevidel. „Pán Blanár ma vtedy odmietol zobrať na podpis s otcom so slovami, že nikto môjho chorého otca nechce podviesť,“ dodáva smutne Lucia, ktorá je presvedčená, že RRK zneužila zdravotný stav staršieho muža.
Skončia na ulici?
Po dostavaní bytov v Rovinke sa Vrbovci nasťahovali a opakovane žiadali RRK o vystavenie listu vlastníctva. „Najprv povedali, že sú problémy s kolaudáciou a že môžeme byť pokojní. A tiež že nemusíme platiť nájom, keďže byty nie sú napísané na nás,“ tvrdí zúfalá Lucia. Najväčší šok však prišiel v júni minulého roka. „Spoločnosť nám doručila šokujúcu výzvu na zaplatenie zmluvných pokút v desaťtisícových výškach,“ rozpráva Lucia, ktorá si je istá, že z ich strany k porušeniu zmluvy nedošlo. „Po tejto výzve sa nás pokúsili násilím vysťahovať, po čom sa môjmu otcovi veľmi zhoršil zdravotný stav,“ hovorí utrápene.
Vrbovci celú vec nahlásili aj na polícii, tento týždeň im však prišla výzva na exekúciu a vypratanie obidvoch bytov. „Sme zúfalí. Chceme naspäť svoje peniaze, bojíme sa, že skončíme na ulici,“ dodáva bezradne.
Konateľ RRK Rastislav Krutý však celý spor vníma inak: „Na základe podpísanej zmluvy o budúcej kúpnej zmluve s pánom Vrbom bola spoločnosti vyplatená časť kúpnej zmluvy za dva byty v Rovinke, avšak nie vo výške, ako uvádza pani Vrbová. K uzavretiu riadnej kúpnej zmluvy nedošlo, pretože Vrba nereagoval na výzvy z našej strany, aby došlo k doplateniu kúpnej ceny. Tiež ste nedostali úplne informácie a to , že rodina Vrbových celé roky užíva predmetné byty bez toho, aby za ne riadne platila poplatky súvisiace s ich užívaním. Tieto sme museli spolu s nedoplatkami za ich užívanie znášať my ako spoločnosť a znášame ich do dnes. Rád by som poukázal aj na tú skutočnosť, že ešte počas súdneho konania bola rodine Vrbových ponúknutá možnosť dohody, opätovne sa však ukázalo, že z ich strany nie je o to záujem."
Spôsob úhrady je neštandardný
Mojmír Plavec, advokát Realitnej únie SR
- Zmluva obsahuje náležitosti, ktoré zákon vyžaduje od tohto typu zmluvy. Spôsob úhrady je síce neštandardný, ale bol dohodnutý zrejme vzhľadom na okolnosti, ktoré tento obchod sprevádzali (mala sa financovať z predaja bytu kupujúceho). Všeobecne však platí, že úhrada zálohy alebo prvej časti kúpnej ceny by nemala predstavovať viac ako 20 percent celkovej kúpnej ceny a mala by byť dostatočne zabezpečená.