Slovenská národná strana prišla s iniciatívou, aby parlament prijal uznesenie k procesu ratifikácie dohovoru. Podpredseda SNS Jaroslav Paška v pléne predstavil návrh uznesenia, podľa ktorého by NR SR mala požiadať vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila. "Vidíme, že sú problémy medzi terminológiou Istanbulského dohovoru a Ústavou SR, ktorá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú v Istanbulskom dohovore," uviedol Paška. Podľa neho jedným z rozporov je, že v SR máme definovanú rodinu ako partnerský vzťah muža a ženy, čo je základnou bunkou systému SR. V rámci rodovej terminológie Istanbulský dohovor umožňuje partnerstvo, kde sa používa terminológia rodič číslo jedna a rodič číslo dva.
Tento systém osôb vychovávajúcich deti podľa Pašku zakladá vážne problémy vo vzťahu k Ústave SR. SNS považuje za dôležité, aby dohovor nebol na Slovensku ratifikovaný. Podľa navrhovaného uznesenia sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Vláda má vykonať všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru. Vládu má o prijatí uznesenia informovať predseda NR SR.
Poslanec za SNS Štefan Zelník je presvedčený, že tvorcovia dohovoru "pod rúškom zákazu násilia na ženách tam zakomponovali články o nezmyselnej rodovej rovnosti". Peter Pčolinský zo Sme rodina súhlasí s tým, aby sa SR nepridalo k tomuto dohovoru. Rovnako ho odmieta aj strana Mariana Kotlebu ĽSNS. Nezaradený poslanec Martin Poliačik má opačný názor. Podľa neho potrebujeme ukončiť hlúpe spory a nepochopenie definíciií. "Treba sa prihlásiť k civilizovanému spôsobu, ako podporiť slabých ľudí v tejto krajine," povedal v rozprave. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že by sme mali čítať to, čo sa v dohovore píše a nie sa domnievať, čo je za tým. Anna Verešová (OĽaNO) si myslí, že SNS nejde o to zastaviť ratifikáciu Istanbulskeho dohovoru. "Mám pocit, že sa na to iba hráte," povedala.