Po dne by sa dalo miestami prejsť aj suchou nohou. V obci Kvakovce pri Vranove nad Topľou sa boja, že keď bude tento stav pokračovať, ohrozí to aj
V nádrži hynú aj lastúry - korýtka riečne, ktoré vo vodách Domaše dlhé roky žili v početnom zastúpení. Dokonca aj pontóny, ktoré kedysi plávali na hladine, sa teraz ocitli na suchu. Podľa starostu obce Kvakovce Radovana Kapraľa, pod ktorú spadá časť Dobrá, ide o najhoršiu situáciu od roku 1967, keď nádrž postavili.
„Údaje Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) hovoria, že zlý stav bol aj v roku 2004. Vtedy však hladina siahala o 1,7 metra vyššie ako teraz. Snažím sa na to spoločne s ostatnými starostami upozorňovať, ale zatiaľ márne,“ sťažuje sa Kapraľ. Vodohospodári sa podľa neho iba vyhovárajú.
„Ťažko dnes môžu argumentovať, že neprší. Majú situáciu sledovať. Keď ich upozorníme na problém, tak sa tvária, že netreba nič riešiť a majú to nechať tak,“ hovorí nešťastný starosta. Zároveň sa pýta, prečo vodohospodári sami nenavrhnú riešenie, ako to urobili pred 15 rokmi, keď bolo vody viac.
Nádrž nevyschne
Slovenský vodohospodársky podnik však tvrdí, že správca nádrže situáciu nepodcenil. „Nádrž má zlepšovať prietok v povodí Ondavy pod obcou Slovenská Kajňa. Na tento zámer má stanovený zásobný objem v rozsahu výškových kót 146,20 až 162,00 m n. m. Pritom historické minimum sa dosiahlo v roku 2004 na úrovni 149,97 m n. m.,“ uviedol Marián Bocák, hovorca podniku.
Zároveň poprel názor starostu Kvakoviec o hroziacej katastrofe. „Predstava o vyschnutí je absolútne vylúčená. Konštrukčne je stavba navrhnutá tak, že vyschnutie technicky nemôže nastať. Postará sa o to stály objem nádrže s hodnotou 17,05 mil. m³,“ uzavrel Bocák.