Odborníci z českého portálu dTest sa tentoraz pozreli na prípravky, ktoré sľubujú jednoduché odstránenie vodného kameňa a mydlových usadenín. Ktoré splnili, čo reklama sľubovala? Väčšinu kúpeľňových čističov nájdete v pohodlne použiteľnej fľaške s rozprašovačom. Odborníci na znečistený povrch naniesli vrstvu prípravku, nechali pôsobiť tri minúty a zotreli.
Prípravky s nižším hodnotením účinnosti čistenia by potrebovali na správny efekt buď naniesť prípravok opakovane, alebo použiť väčšiu silu pri drhnutí. Sledovalo sa aj značenie na obale, či dostatočne upozorňuje na účinky prípravku na zdravie a ako výrobok zaťažuje životné prostredie.
„Najčastejšie bol označený medzinárodný certifikát CleanRight, ktorý potvrdzuje, že výrobca postupuje v súlade s pravidlami udržateľnosti a pozerá aj na minimalizáciu odpadu vo výrobe,“ povedala Vanda Jarošová z magazínu dTest. Veľmi dôležité je, či obal obsahuje varovnú informáciu, že prípravok je škodlivý pri vdychovaní či kontakte s pokožkou.
Vyrobte si doma BIOčistič
Vodný kameň sa dá jednoducho odstrániť použitím octu. Rozrieďte ho vodou v pomere 1:10, zmes nalejte do fľaštičky s rozprašovačom a použite ako bežný čistič. Naneste na povrch, nechajte pôsobiť a následne opláchnite vodou. Môžete pridať aj citrónovú šťavu, pomôže rozžiariť bielu sanitu ako umývadlo či vaňu. Vdychovanie výparov nespôsobuje zdravotné problémy, ale vysušuje pleť. Ak nepoužívate pri čistení rukavice, aspoň si potom nakrémujte ruky.