Pri príležitosti piatkového (29. 3.) 15. výročia vstupu Slovenska do NATO to vyhlásila predsedníčka Zahraničného výboru Národnej rady SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd). Podobný názor pre TASR vyjadril aj opozičný poslanec Martin Klus (SaS). "Každý kto dnes spochybňuje naše členstvo v NATO, ale aj naše spojenecké úlohy a záväzky, nás vedome či nevedome vystavuje riziku, že sa tragické chvíle, kedy po našich uliciach pred polstoročím jazdili invázne tanky, môžu kedykoľvek zopakovať," povedal.
Obaja poslanci sú presvedčení, že mať garantovanú bezpečnosť a stabilitu je pre Slovensko kľúčové. Klus poukazuje na "smutnú históriu" Moldavska, Gruzínska či Ukrajiny, ktoré nie sú členmi NATO. Cséfalvayová zasa varuje pred zhoršujúcim sa bezpečnostným prostredím na európskom kontinente. "To si vyžaduje úzku medzinárodnú spoluprácu pri hľadaní riešení v záujme udržania stability a mieru," myslí si koaličná poslankyňa.
Podľa Cséfalvayovej je preto stále žiaducejšie, aby bola na rokovanie NR SR čím skôr predložená nová Bezpečnostná stratégia v znení schválenom vládou SR. "Zároveň očakávam, že predseda vlády a ďalší zodpovední politici urobia všetko preto, aby sa plánovaná investícia spojencov do rekonštrukcie našich letísk uskutočnila," konštatovala poslankyňa s tým, že koalíciu v minulosti podporila najmä preto, že sa vláda zaviazala podporovať rozvoj transatlantických vzťahov ako základného piliera zaručenia bezpečnosti SR.
Výročie vstupu Slovenska do NATO si v piatok pripomenuli viacerí slovenskí politici, vrátane prezidenta Andreja Kisku a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Pred Prezidentským palácom bola vztýčená vlajka NATO, na Ministerstve obrany SR sa pri tejto príležitosti konal slávnostný nástup Ozbrojených síl SR.