Veď 324 metrov vysokú vežu dodnes navštívilo a jedinečný pohľad na Paríž z vtáčej perspektívy si vychutnalo približne 250 miliónov platiacich turistov. Ikonická veža v parížskom parku Champ de Mars otvorila svoje brány pred 130 rokmi. Stavbu kovovej konštrukcie si objednali organizátori Svetovej výstavy EXPO 1889.
V rovnakom roku si Francúzsko pripomínalo 100. výročie francúzskej revolúcie, chcelo to teda niečo veľkolepé. Zo 107 návrhov vybrali ten, ktorý predložil inžinier Gustave Eiffel spolu s architektom Stephenom Sauvestrom a s ďalšími inžiniermi Mauriceom Koechlinom a Emileom Nouguierom.
Monument stavali dva roky a s výškou 324 metrov sa stal najvyššou budovou vtedajšieho sveta. Ohromné rozmery veže budili nielen údiv a rešpekt, ale aj odpor. Ani trochu sa nepáčila najmä samotným Parížanom. Až 300 pobúrených umelcov z rôznych odvetví spísalo spoločný pamflet, kde ju nazvali tragickou pouličnou lampou, zdochlinou bez života či pochmúrnym továrenským komínom.
Eiffelovka v ich očiach znamenala zneuctenie Paríža a proti monštruóznej stavbe v samom srdci hlavného mesta aktívne protestovali. „Je taká hnusná, že dokonca ani komerčne naladená Amerika by ju nechcela,“ písalo sa v petícii, ktorú podpísali aj slávni spisovatelia Alexander Dumas mladší, Paul Verlaine či Guy de Maupassant.
Práve on údajne obedoval každý deň v reštaurácii v Eiffelovke, pretože to bolo jediné miesto, odkiaľ sa na škaredú kostru nemusel dívať. „Opustil som Paríž, dokonca aj Francúzsko, pretože ma Eiffelova veža až príliš rozhnevala. Nestačí, že ju človek vidí odvšadiaľ, nie, je všade dostať kúpiť, trčí z každého dostupného materiálu a je vystavená v každom výklade ako nevyhnutná, trýznivá nočná mora,“ napísal v cestopise La Vie Errante.
Veža však zostala stáť na svojom mieste a stojí tam doteraz, a to aj napriek tomu, že Eiffel dostal povolenie iba na 20 rokov. Jej výška sa však ukázala ako výborný bod pre rádiové spojenia, a tak dostala zelenú na neurčito. Dnes bezpochyby patrí medzi najikonickejšie a najkrajšie stavby svetovej architektúry. A už si na ňu zvykli aj Parížania, veď do mestského rozpočtu prináša každoročne 78 miliónov eur.
Eiffelov veža
- Hmotnosť: 10 100 ton
- Výška: 324 m
- Hore sú antény a vysielače
- 4. najnavštevovanejšia pamiatka na svete
- 3. poschodie - 276 m, uzavretá vyhliadka s mrežou
- Výťahy - 5 na druhé poschodie, 4 až na vrchol
- Údržba - Kažých 7 rokov sa kompletne natiera, na 250 000 m² plochy minú 60 ton farby, natieranie trvá 1,5 roka.
- Ročná návštevnosť: 7 000 000 ľudí
- 2. poschodie - 116 m, reštaurácia Jules Verne, otvorená vyhliadka s plotom
- 704 schodov - vedie na druhé poschodie
- 1. poschodie - 57 m, priesvitná podlaha, kongreosvá miestnosť, ihriská, reštaurácie, butiky ...
- Účet za elektrinu - 1,3 milióna ročne
Výstavba
- Náklady: 7 739 401 frankov (približne 32 miliónov eur)
- 1887 - 1889, 26 mesiacov
- Robotníci: 3 000 mužov žiadny počas výstavby nezomrel
- 18 038 predpripravených dielcov
- 2,5 milóna nitov
Vstup
- Vstupné dospelý: 10 - 25,50 €
- Priemerná doba čakania na svtup: 40 min