Že to niekedy sú netradičné športy, dokazuje snaha Paríža, ktorý by chcel mať v programe „svojej“ olympiády v roku 2024 aj breakdance. „Ja osobne som v rovine športov, ktoré sú na olympijských hrách, naladená skôr tradične, ale uvedomujem si aj potrebu inovácie a pokroku. Breakdance ako šport podľa môjho názoru patrí na OH mládeže. Premiérovo sa na nich predstavil vlani v októbri v Buenos Aires, kde sa tešil veľkej popularite a záujmu a skvele dotvoril neformálnu atmosféru mládežníckych hier.“
Pre bežných smrteľníkov je účasť na olympiáde a splnenie výkonnostných kritérií niečo nepredstaviteľné. To sa však zrejme zmení. Organizátori OH 2024 v Paríži si zmysleli, že dajú šancu aj širokej verejnosti. „V Paríži v roku 2024 sa diváci konečne budú môcť stať aj priamymi účastníkmi olympijských hier,“ vyhlásil šéf organizačného výboru, bývalý skvelý vodný slalomár a odveký súper Michala Martikána Tony Estanguet.
Francúzi uvažujú, že verejnosť by sa mohla zúčastniť na maratónskom behu. „Naša idea je, aby ľudia mohli štartovať v rovnaký deň a pri rovnakých podmienkach ako olympionici,“ dodal Estanguet s tým, že, samozrejme, by sa ich olympijské medaily netýkali. Prvotný nápad hovorí o tom, že by obyčajní smrteľníci štartovali s istým časovým odstupom.
Tradičný olympijský program tvorí 28 športov a podľa spomínanej agendy môže krajina pridať ďalšie. Tak napríklad na budúci rok v Tokiu budú skejtbording, surfovanie, športové lezenie, karate a bejzbal/softbal, ktoré sa pod päť kruhov vrátia po dvanástich rokoch.
Niečo nové túži do olympijského programu dodať aj francúzska metropola v roku 2024. Organizátori si chcú ponechať tokijské novinky športové lezenie, skejtbording a surfovanie, no bojujú o absolútnu novinku breakdance. Záujem o prienik do parížskeho programu mali aj squash, snooker a šach, no na prekvapenie mnohých stavili francúzski organizátori práve na breakdance.
Akrobatický druh tanca vznikol v 70. rokoch minulého storočia v USA a postupne nadobudol aj súťažnú podobu. Francúzi v ňom spolu s Američanmi patria k najlepším na svete. Predjedlom francúzskych snáh o zaradenie breakdancu do olympijského programu bolo jeho zaradenie do programu na minuloročnej mládežníckej olympiáde v Buenos Aires. Zaradenie breakdancu do programu musí ešte schváliť Medzinárodný olympijský výbor (MOV), stať by sa tak malo v decembri budúceho roka.
Ešte jedna francúzska novinka:
Maratón pobežia aj diváci!
Pre bežných smrteľníkov, ktorí nie sú vrcholoví športovci, sú účasť na olympiáde a splnenie výkonnostných kritérií nedosiahnuteľné. To sa však zrejme zmení. Organizátori OH 2024 v Paríži si zmysleli, že dajú šancu aj širokej verejnosti. „V Paríži v roku 2024 sa diváci konečne budú môcť stať aj priamymi účastníkmi olympijských hier,“ vyhlásil šéf organizačného výboru, bývalý skvelý vodný slalomár a odveký súper Michala Martikána Tony Estanguet.
Francúzi uvažujú, že verejnosť by sa mohla zúčastniť na maratónskom behu. „Naša idea je, aby ľudia mohli štartovať v rovnaký deň a pri rovnakých podmienkach ako olympionici,“ dodal Estanguet s tým, že, samozrejme, by sa ich olympijské medaily netýkali. Prvotný nápad hovorí o tom, že by obyčajní smrteľníci štartovali s istým časovým odstupom.
Je to skôr pre mládež
Danka Barteková (34), členka Medzinárodného olympijského výboru:
„Ja osobne patrím k športovcom, ktorí sú naladení skôr tradične, ale uvedomujem si aj potrebu inovácie a pokroku. Breakdance ako šport podľa môjho názoru patrí na OH mládeže. Premiérovo sa na nich predstavil vlani v októbri v Buenos Aires, kde sa tešil veľkej popularite a záujmu a skvele dotvoril neformálnu atmosféru mládežníckych hier.“