V utorok o tom informovala agentúra AFP. Všetky tri krajiny zároveň vyzvali generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby "o iránskych aktivitách v sfére vývoja raketových systémov podrobne a dôkladne informoval" vo svojej najbližšej správe, ktorá by mala byť zverejnená v júni.
Európske trio označilo v tejto súvislosti štart nosnej rakety Safír, ako aj februárové uvedenie dvoch nových balistických rakiet za "súčasť trendu, ktorý nie je v súlade" s predmetnou rezolúciou. Európske krajiny v spoločnom vyhlásení tvrdia, že v iránskej nosnej rakete Safír, ktorá je používaná pre štarty iránskych satelitov, sú využité technológie súvisiace s vývojom rakiet stredného doletu (IRBM) a medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM).
Problematickými z hľadiska rezolúcie majú byť aj raketa zem-zem Dezfúl s údajným doletom 1000 kilometrov, ako aj IRBM Chorramšahr. Agentúra AFP poukazuje na to, že Irán drží v kontexte jadrovej dohody z roku 2015 na uzde rozvoj svojho jadrového programu, avšak pokračuje v rozvoji spôsobilostí v sfére balistických rakiet. Teherán trvá na tom, že jeho raketový program má obranný charakter, a odmieta, že by mal súvisieť s vývojom jadrových zbraní.