Zhorel dom, ktorý sa chytil od detského autíčka: Ako spoznať nebezpečnú hračku
3. 4. 2019, 16:15 (aktualizované: 29. 5. 2020, 12:55)

Zdroj: iStock
Nový Čas nedávno priniesol šokujúcu správu o požiari na severnom Slovensku, kde zhorel takmer nový dom za státisíce eur „vďaka“ detskému autíčku, ktoré sa nabíjalo v garáži.
Rozvírila sa debata o bezpečnosti. Mohla za požiar detská hračka? Je na vine výrobca či užívateľ? Ako spoznáte nebezpečnú hračku?
Detské hračky patria medzi najnebezpečnejšie výrobky a sú aj najviac kontrolované. Štátna obchodná inšpekcia pravidelne uverejňuje výstrahy pred zistenými nebezpečnými výrobkami aj cez RAPEX – rýchly výstražný systém pre nepotravinové výrobky.
„Ak sa výrobok označí ako nebezpečný, spotrebiteľ má právo ho vrátiť aj vtedy, ak nemá doklad o kúpe alebo už uplynula záručná lehota,“ hovorí Danica Krkošová, hovorkyňa Štátnej obchodnej inšpekcie. Dôležité je však spoznať nebezpečné hračky skôr, ako spôsobia škodu. Viete, ktoré sú škodlivé a ako nimi bezpečne narábať?
CE označenie
Všetky hračky musia mať CE označenie. Problém s nesprávnym CE znakom býva najčastejšie pri dovoze hračiek z Číny, na ktoré výrobcovia umiestňujú VEĽMI podobnú značku „China Export“, ktorá vyvoláva dojem, že hračka spĺňa všetky náležitosti na predaj v EÚ. Takéto označenie je však neplatné.
Správne
- 1. písmeno E začína až na pomyselnom kruhu, ktorý by vznikol, keby sa predchádzajúce C doplnilo do kruhu. 2. Stredná nožička písmena E je kratšia ako krajné.
Nesprávne
- 1. písmeno E začína hlboko vnútri kruhu, ktorý vznikne zaplnením predchádzajúceho písmena C 2. Všetky nožičky písmena E sú rovnako dlhé.
Čo musí byť uvedené na obale:
1. Obchodné meno alebo ochranná známka, sídlo alebo miesto podnikania výrobcu a aj dovozcu.
2. Bezpečnostné upozornenie v štátnom jazyku. Najbežnejšie uvádzané upozornenie je o nebezpečenstve pre deti vo veku do 36 mesiacov v dôsledku malých častí.
3. Návod v štátnom jazyku - informácie o tom, ako predchádzať vzniku neprijateľného rizika pre používateľa, poškodeniu hračky, jej poruche alebo neefektívnej funkčnosti. V návodoch sa upriami pozornosť na nebezpečenstvo a riziko poškodenia súvisiace s používaním.
Pozor na ftaláty
Hračky určené pre deti do 36 mesiacov nesmú obsahovať malé časti a tiež nesmú obsahovať ftaláty – látky, ktoré sa pri cmúľaní či oblizovaní hračky uvoľňujú do tela a sú zdraviu škodlivé. Pri týchto hračkách dovezených z Číny býva často problém v príliš veľkom množstve nebezpečných ftalátov.
Nenabíjajte hračky bez dozoru!
Marek Slebodník, odborník z portálu autapredeti
Každá nabíjačka, ktorú máme doma, môže spôsobiť takýto skrat. Mohla to byť jednoducho „zhoda náhod“. Veľmi záleží na tom, či autíčko, alebo akýkoľvek spotrebič, bol používaný a nabíjaný tak, ako mal byť. Tiež záleží, či niekto neodborne nemanipuloval s káblami pod kapotou autíčka. Aj pre dieťa je ľahké sa tam dostať.
Všetky komponenty do našich nabíjačiek aj autíčok majú bezpečnostné certifikáty. Problém je však s produktmi z krajín mimo EÚ. Ak si objednávate cez internet, môžu vám tvrdiť, že majú certifikát, ale nemusí to tak byť. Naše nabíjačky, tak ako väčšina, sú konštruované tak, že sa „naschvál“ pokazia, aby neurobili skrat a požiar, takže jednoducho nenabíjajú.
Akceptujte písomné varovania!
Danica Krkošová, hovorkyňa Štátnej obchodnej inšpekcie
Ak je na hračke upozornenie, že nie je vhodná pre deti do 3 rokov, neodporúčame ju kupovať napriek tomu, že vyzerá určená práve pre túto vekovú skupinu. Výrobca sa týmto označením snaží vyhnúť dodržaniu prísnejších bezpečnostných požiadaviek, ktoré sú stanovené pre hračky na malé deti.
Autor: Nový Čas, Ivan Šuplata, Jana Marcinová