TASR o tom informoval Roman Vandák z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-pak. Skalica patrí dlhodobo k najlepšie separujúcim mestám na Slovensku, pravidelne sa nachádza medzi tromi najviac separujúcimi mestami.
"Napriek zdvojnásobenej separácii v nedávnom období, stále sa nájde rezerva na zlepšenie. Približne pred tromi mesiacmi sme robili rozbor komunálneho odpadu. Ten ukázal, že sa v komunálnom odpade nachádzalo ešte zhruba 24 percent odpadu, ktorý sa dá zmysluplne využiť," doplnil Vandák.
Priemer na Slovensku je 29 percent, v Skalici to bolo výrazne viac, keď za rok 2017 vyseparovala viac ako 44 percent odpadu. "Od začiatku tohto roka je v platnosti nový zákon o separovanom odpade, v rámci ktorého sa jedna zložka platby bude zvyšovať veľmi výrazným podielom. Jeho výška bude závislá od miery separovateľnosti odpadu, čím bude miera vyššia, tým bude poplatok nižší. Aj preto sa treba sústrediť na ďalšie zlepšenie separovania,“ uviedol pre TASR Peter Kuba, prezident Združenia organizácií verejných prác a konateľ firmy Vepos, ktorá má na starosti hospodárenia s odpadmi v meste Skalica.