Okrem Geráv nad obcou Dedinky (okr. Rožňava) šafran už rastie najmä na pasienkoch Voniarky v blízkosti hrebeňa Dobšinského kopca. Nachádzajú sa na juhu Slovenského raja na rozhraní okresov Rožňava a Spišská Nová Ves. Fialový koberec zakvitol hneď vedľa cesty do Stratenej, takže turisti a motoristi ho môžu pohodlne obdivovať.
Botanička Národného parku Slovenský raj Štefánia Bryndzová pre Nový Čas uviedla, že šafran spišský patrí k najskôr kvitnúcim druhom. „Jeho hodnota nie je vyčíslená, ale v Slovenskom raji sa nesmie zbierať a patrí medzi prvých poslov jari. Kvitne od marca do apríla. Najprv vykukne fialový kvet, až neskôr rašia na povrch úzke listy,“ povedala Bryndzová.
Podľa nej ide o veľmi krehký kvietok, ktorý vädne hneď po odkvitnutí. Veľké populácie tohto druhu však ubúdajú v dôsledku upúšťania od tradičného hospodárenia v podobe pastvy a kosenia.
Iná odroda - šafran siaty je rastlina z čeľade kosatcovité. Z čneliek kvetu sa získava rovnomenná korenina, ktorá patrí medzi najdrahšie na svete. Pestuje sa hlavne v Iráne a v oblasti Stredozemného mora. „Na 100 gramov musia ľudia ručne pozbierať okolo 13- až 14-tisíc kvetov. Využitie v kuchyni je do polievok, omáčok či do ryže,“ dodala Štefánia Bryndzová.