Podľa tlačovej agentúry AP ide o znak zlepšovania vzťahov medzi susednými krajinami, ktoré boli mnoho rokov komplikované.
Hovorca irackého rezortu diplomacie uviedol, že tento krok prinesie osoh obom krajinám. Dodal, že sa pracuje aj na opätovnom otvorení hraničných priechodov medzi Irakom a jeho južným susedom. Irak leží na "zlomovej línii" medzi šiitským Iránom a prevažne sunnitským arabským svetom. Saudská Arábia prerušila vzťahy s Irakom po tom, ako ten v roku 1990 napadol Kuvajt. K obnoveniu diplomatických vzťahov došlo až v roku 2015, keď Rijád vyslal do Bagdadu svojho veľvyslanca. Ďalšiemu posilneniu vzťahov pomohla cesta vtedajšieho saudskoarabského ministra zahraničných vecí Ádila Džubajra do Iraku v roku 2017.
Išlo o prvú návštevu šéfa saudskoarabskej diplomacie v Iraku od roku 1990, avšak konzulárne služby sa neobnovili a Iračania žiadajúci o víza museli preto navštevovať saudskoarabskú ambasádu v Jordánsku. Rijád sa usiluje o užšie vzťahy s Irakom aj so zámerom kontrovať vzrastajúcemu regionálnemu vplyvu Iránu, zatiaľ čo Bagdad sa snaží prilákať saudskoarabských investorov, ktorí majú vzpružiť ekonomický rast.
Otvorenie konzulátu sa odohralo na druhý deň dvojdňovej návštevy delegácie pod vedením saudskoarabského ministra obchodu a investícií Madžida Abdalláha Kasábího. Delegácia sa stretla s irackým premiérom Ádilom Abdom Mahdím a rokovala s irackými podnikateľmi. Kasábí dodal, že Saudská Arábia otvorí ďalšie tri konzuláty v irackých mestách.